Trwa ładowanie...
d1vfpyh

Jasnogórska krypta została otwarta dla wiernych

We wtorek otwarta została i udostępniona wiernym krypta pod Kaplicą Matki Bożej na Jasnej Górze. Krypta otwierana jest co roku 1 listopada i dostępna przez całą oktawę, do 8 listopada. Najbardziej zaszczytne miejsce, pod ołtarzem Matki Bożej, zajęły doczesne szczątki bohatera obrony Jasnej Góry przed szwedzkim potopem, przeora o. Augustyna Kordeckiego.

d1vfpyh
d1vfpyh

Druga krypta, znajdująca się pod jasnogórską bazyliką, w której pochowane są osoby świeckie - przedstawiciele zasłużonych dla kraju i sanktuarium rodów, nie jest udostępniana wiernym.

Kryta pod kaplicą, w ciągu oktawy - kiedy jest otwarta - jest chętnie odwiedzana przez wiernych i pielgrzymów. To jedno z najstarszych miejsc w sanktuarium. Prawdopodobnie krypta powstała w XV wieku, podczas gdy kaplica, jaką dziś znamy, powstała w efekcie przebudowy w XVII wieku.

Zarówno krypta jak i całe sanktuarium wielokrotnie przebudowywano. Np. w 1836 roku, jak podają źródła kronikarskie Jasnej Góry, w krypcie odbyło się wielogodzinne nabożeństwo, podczas którego prochy wcześniej pochowanych tam paulinów złożono we wspólnym grobie i przygotowano nowe nisze. W nich spoczęli m.in. przeor Jasnej Góry w okresie I wojny światowej i późniejszy generał zakonu o. Piotr Markiewicz oraz generał zakonu Paulinów w czasie II wojny światowej Pius Przeździecki.

W pierwszym grobowcu z wizerunkiem Maryi Jasnogórskiej spoczywa m.in. o. Wawrzyniec Kościelecki - wieloletni opiekun chórów jasnogórskich, dyrygent i organizator śpiewów liturgicznych.

d1vfpyh

W drugim grobowcu, nad którym góruje figura Chrystusa Zmartwychwstałego, spoczywa m.in. o. Rufin Abramek - przeor Jasnej Góry i założyciel miesięcznika "Jasna Góra", o. Teofil Krauze - przeor Jasnej Góry w okresie Millenium, o. Paweł Kosiak - wybitny mariolog i kaznodzieja. Ostatnio spoczął tu zmarły w 42 roku życia śp. o. Konrad Komor, paulin, p.o. proboszcza paulińskiej parafii pw. św. Mikołaja we Wrocławiu, wcześniej proboszcz nowo powstałej parafii w Łukęcinie oraz duszpasterz młodzieżowy na "Halach".

Jak informuje biuro prasowe Jasnej Góry, od lat 60. minionego stulecia zmarli ojcowie i bracia paulini chowani są nie w krypcie, lecz na miejskim cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

We wtorek o godz. 16.15 w bazylice jasnogórskiej zostaną odprawione Nieszpory z procesją, podczas których wierni modlić się będą za zmarłych. Nieszporom przewodniczyć będzie o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. Ojcowie i bracia paulini idący w procesji zejdą do krypty pod Kaplicą Matki Bożej.

Zgodnie z tradycją oktawy Wszystkich Świętych przez trzy kolejne dni o godz. 17.30 w Kaplicy Matki Bożej odprawione zostaną msze św. wspólnotowe za zmarłych: w czwartek, 3 listopada - modlitwa za zmarłych ojców i braci paulinów; w piątek, 4 listopada - modlitwa za zmarłych rodziców i krewnych paulinów; w sobotę, 5 listopada - modlitwa za zmarłych przyjaciół i dobrodziejów Jasnej Góry.

d1vfpyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vfpyh
Więcej tematów