Trwa ładowanie...
d24h374

Jarosław Kurski

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Gdańsk

d24h374
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Jarosław Kurski jest polskim dziennikarzem, autorem książek o charakterze biograficznym i publicystycznym. W czasach PRL działał w ruchu oporu, a od 1992 roku związany jest z „Gazetą Wyborczą”.

Jarosław Kurski – informacje ogólne

Jarosław Kurski urodził się 18 lipca 1963 roku w Gdańsku. W 1982 ukończył gdańskie III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte. Zaraz potem przeprowadził się do Torunia, aby studiować prawo na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

W czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej udzielał się aktywnie w opozycji demokratycznej, był między innymi Członkiem Ruchu Młodej Polski. W 1983 zatrzymany pod zarzutem pobicia milicjanta spędził w więzieniu dwa miesiące.

Jarosław Kurski – kariera dziennikarska

Mimo ukończonych studiów prawniczych Jarosław Kurski poświęcił się dziennikarstwu. Pierwsze publikacje Kurskiego ukazywały się w konspiracyjnym „Biuletynie Informacyjnym Solidarności”. Pisał także dla „Tygodnika Gdańskiego”. Pod koniec lat 80. pracował w charakterze korespondenta dla EPE, hiszpańskiej agencji prasowej.

Przełomem w karierze dziennikarskiej Jarosława Kurskiego było objęcie stanowiska rzecznika prasowego Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. W tym czasie stworzył książkę „Wódz”, odnoszącą się do osoby i polityki Prezydenta w krytyczny sposób. Publikacja doczekała się nakładu anglojęzycznego pod tytułem „Lech Wałęsa. Democrat or dictator?”, który ukazał się w Stanach Zjednoczonych.

Innymi publikacjami Jarosława Kurskiego są biografie Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Reymonda Arona.

W 1992 roku Jarosław Kurski dołączył do redakcji „Gazety Wyborczej”, gdzie przydzielono mu dział opinii. Publikował także w wydaniu weekendowym. Od 2007 roku pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego.

Jarosław Kurski jest także dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Od 1994 do 1997 roku pracował w Telewizji Polskiej w charakterze gospodarza programu „Rozmowy Jedynki”, a w latach 2006-2007 prowadził poranne audycje na antenie radia TOK FM.

W 2014 roku Jarosław Kurski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za budowanie niezależnych mediów na wartościach demokratycznych i według standardów pracy dziennikarskiej.

Jarosław Kurski — rodzina

Jarosław Kurski jest synem Witolda Kurskiego, budowniczego okrętów i pracownika naukowego, a także Anny Kurskiej, polskiej polityk, prawnik i senator V i VI kadencji. Bratem Jarosława Kurskiego jest polityk, Jacek Kurski poseł V i VI kadencji, europoseł, prezes Telewizji Polskiej.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24h374
d24h374
d24h374
Więcej tematów
d24h374

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj