Trwa ładowanie...
dgvo8so

Jarosław Kurski

Najnowsze informacje
3.7
(3 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Gdańsk

dgvo8so
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Jarosław Kurski jest polskim dziennikarzem, autorem książek o charakterze biograficznym i publicystycznym. W czasach PRL działał w ruchu oporu, a od 1992 roku związany jest z „Gazetą Wyborczą”.

Jarosław Kurski – informacje ogólne

Jarosław Kurski urodził się 18 lipca 1963 roku w Gdańsku. W 1982 ukończył gdańskie III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte. Zaraz potem przeprowadził się do Torunia, aby studiować prawo na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

W czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej udzielał się aktywnie w opozycji demokratycznej, był między innymi Członkiem Ruchu Młodej Polski. W 1983 zatrzymany pod zarzutem pobicia milicjanta spędził w więzieniu dwa miesiące.

Jarosław Kurski – kariera dziennikarska

Mimo ukończonych studiów prawniczych Jarosław Kurski poświęcił się dziennikarstwu. Pierwsze publikacje Kurskiego ukazywały się w konspiracyjnym „Biuletynie Informacyjnym Solidarności”. Pisał także dla „Tygodnika Gdańskiego”. Pod koniec lat 80. pracował w charakterze korespondenta dla EPE, hiszpańskiej agencji prasowej.

Przełomem w karierze dziennikarskiej Jarosława Kurskiego było objęcie stanowiska rzecznika prasowego Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. W tym czasie stworzył książkę „Wódz”, odnoszącą się do osoby i polityki Prezydenta w krytyczny sposób. Publikacja doczekała się nakładu anglojęzycznego pod tytułem „Lech Wałęsa. Democrat or dictator?”, który ukazał się w Stanach Zjednoczonych.

Innymi publikacjami Jarosława Kurskiego są biografie Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Reymonda Arona.

W 1992 roku Jarosław Kurski dołączył do redakcji „Gazety Wyborczej”, gdzie przydzielono mu dział opinii. Publikował także w wydaniu weekendowym. Od 2007 roku pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego.

Jarosław Kurski jest także dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Od 1994 do 1997 roku pracował w Telewizji Polskiej w charakterze gospodarza programu „Rozmowy Jedynki”, a w latach 2006-2007 prowadził poranne audycje na antenie radia TOK FM.

W 2014 roku Jarosław Kurski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za budowanie niezależnych mediów na wartościach demokratycznych i według standardów pracy dziennikarskiej.

Jarosław Kurski — rodzina

Jarosław Kurski jest synem Witolda Kurskiego, budowniczego okrętów i pracownika naukowego, a także Anny Kurskiej, polskiej polityk, prawnik i senator V i VI kadencji. Bratem Jarosława Kurskiego jest polityk, Jacek Kurski poseł V i VI kadencji, europoseł, prezes Telewizji Polskiej.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgvo8so
dgvo8so
dgvo8so
Więcej tematów
dgvo8so