Jarosław Kaczyński zabronił atakować Andrzeja Dudę? "Są wytyczne"
Projekty ustaw Andrzeja Dudy w sprawie Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa trafiły już do Sejmu. Czy politycy PiS są z nich zadowoleni? W nieoficjalnych rozmowach ponoć nie, ale przed kamerami cedzą słowa. Teraz okazuje się, że dostali konkretne wytyczne od Jarosława Kaczyńskiego. Jakie?
"Super Express" dotarł do wewnętrznego przekazu dla polityków PiS w tej sprawie.
Wskazówki politycy PiS dostali tuż po poniedziałkowej konferencji prezydenta.
"Propozycje prezydenta pokazują, że jest pole do dyskusji. Część rozwiązań zaproponowanych przez Andrzeja Dudę popieramy, w szczególności chodzi o te rozwiązania prospołeczne, natomiast szczegóły należy przedyskutować, m.in. skład w Izbach Dyscyplinarnych" - tak ma brzmieć fragment przekazu, do którego dotarła gazeta.
W te twierdzenia doskonale wpisuje się wypowiedź Jacka Sasina. - Mam mieszane uczucia, ale te projekty kryją dobre podstawy do dyskusji - mówił we wtorek w Radiowej Jedynce poseł. Polityk przyznał jednocześnie, że prezydent nadal znajduje się w obozie dobrej zmiany.
Nie on jedyny wypełnia doskonale zalecenia prezesa PiS.
Zobacz: Prezydent przedstawił projekty ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym
Tak samo mówiła w Radiu Kraków Beata Szydło. - Propozycja, którą zaprezentował prezydent Andrzej Duda, otwiera drogę do debaty - mówiła.
- Projekty prezydenta pokazują, że jest pole do dyskusji. Część rozwiązań na pewno zasługuje na poparcie - komentuje "Super Expressowi" z kolei poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
Marek Kuchciński przekonywał natomiast, że pomimo tego, że mogą być różne zdania na temat reformy wymiaru sprawiedliwości, to "generalnie kierunek zmian jest podobny”.
Szef klubu PiS Ryszard Terlecki pytany po spotkaniu z prezydentem, jak PiS ocenia jego propozycję, powiedział, że "jest ciekawa".
Według politologa prof. Kazimierza Kika "Jarosław Kaczyński zdał sobie sprawę, że nie będzie porozumienia z prezydentem, jeśli teraz zaczną się utarczki, krytyka i nieprzemyślane słowa posłów PiS w stronę Pałacu Prezydenckiego".
Projekty Andrzeja Dudy
Prezydencki projekt ustawy o SN wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, zapis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników. Zgodnie z nim skargę nadzwyczajną do SN wnosiłoby się, przez trzy lata od wejścia ustawy w życie, w terminie 5 lat od uprawomocnienia skarżonego orzeczenia; mogłaby ona być wniesiona w sprawach, które uprawomocniły się po 17 października 1997 r. Skargi nadzwyczajne miałyby być generalnie badane przez dwóch sędziów SN i jednego ławnika SN.
Projekt ustawy o KRS zakłada m.in, że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie - PAP). Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych. Kandydatów na członków KRS-sędziów mogłyby zgłaszać Sejmowi tylko: grupa co najmniej 2 tys. pełnoletnich obywateli korzystających z pełni praw publicznych oraz grupa co najmniej 25 sędziów, bez sędziów w stanie spoczynku.
Źródło: Super Express/PAP/WP