Trwa ładowanie...
d1prheg

Jarosław Kaczyński w centrum trybuny honorowej. Kancelaria prezydenta tłumaczy, co tam robił

Podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w samym centrum trybuny honorowej zasiedli prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz prezes TK Julia Przyłębska. Według ekspertów było to złamanie protokołu dyplomatycznego. Po dwóch tygodniach okazało się, że odpowiada za to Kancelaria Prezydenta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiele osób zastanawiało się, co wśród głów państw na trybunie honorowej robił "szeregowy poseł" Jarosław Kaczyński
Wiele osób zastanawiało się, co wśród głów państw na trybunie honorowej robił "szeregowy poseł" Jarosław Kaczyński (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d1prheg

Wiele osób było zdziwionych, gdy oglądając relację z obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, dostrzegli w pierwszym rzędzie, obok premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i prezes TK Julię Przyłębską. Zdaniem eksperta do spraw protokołu dyplomatycznego dr. Janusza Sibory było to złamanie jednej z zasad protokołu dyplomatycznego. Chodzi o precedencję, czyli zasadę pierwszeństwa.

Zobacz także: Wideo z Jarosławem Kaczyńskim hitem w sieci. Miał nie lada problem

- Precedencja w Polsce nie przewiduje specjalnego traktowania szefa partii rządzącej. Protokół dyplomatyczny jest trochę jak z plasteliny, ale tutaj jednak ktoś przesadził. Nie ma to żadnego uzasadnienia protokolarnego. Kogo reprezentował Kaczyński? Piłsudski po zamachu majowym zawsze dbał o protokół i starał się podczas oficjalnych uroczystości państwowych być w cieniu prezydenta Mościckiego - przypomniał w rozmowie z portalem natemat.pl dr Janusz Sibora.

d1prheg

Sibora przyznał, że można stosować wyjątki od zasady precedencji, ale dotyczą one gości honorowych, autorytetu moralnego, czy laureata nagrody Nobla.

Zobacz także: Donald Tusk może stanąć przed Trybunałem Stanu. "Kaczyński żyje żądzą zemsty"

Jak ustalił rmf24.pl odpowiedzialna za to naruszenie zasad jest kancelaria prezydenta. Biuro prasowe Pałacu Prezydenckiego twierdzi, że podczas każdej uroczystości - zastosowanie zasady pierwszeństwa - uwzględnia wolę gospodarza do uhonorowania zaproszonych przez siebie gości.

Zobacz także: 1 września. Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jarosław Kaczyński spotkał się z weteranami

W przypadku uroczystości rocznicowych 1 września gospodarzem był Andrzej Duda oraz jego kancelaria - przypomina biuro prasowe kancelarii prezydenta. Dodało także, że przy usadzaniu gości wspierali kancelarię eksperci od protokołu dyplomatycznego MSZ.

Źródło: rmf24.pl

d1prheg

Podziel się opinią

Share
d1prheg
d1prheg
Więcej tematów