Trwa ładowanie...

Jarosław Kaczyński w centrum trybuny honorowej. Kancelaria prezydenta tłumaczy, co tam robił

Podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w samym centrum trybuny honorowej zasiedli prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz prezes TK Julia Przyłębska. Według ekspertów było to złamanie protokołu dyplomatycznego. Po dwóch tygodniach okazało się, że odpowiada za to Kancelaria Prezydenta.

Jarosław Kaczyński w centrum trybuny honorowej. Kancelaria prezydenta tłumaczy, co tam robiłŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d4et1w0

Wiele osób było zdziwionych, gdy oglądając relację z obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, dostrzegli w pierwszym rzędzie, obok premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i prezes TK Julię Przyłębską. Zdaniem eksperta do spraw protokołu dyplomatycznego dr. Janusza Sibory było to złamanie jednej z zasad protokołu dyplomatycznego. Chodzi o precedencję, czyli zasadę pierwszeństwa.

- Precedencja w Polsce nie przewiduje specjalnego traktowania szefa partii rządzącej. Protokół dyplomatyczny jest trochę jak z plasteliny, ale tutaj jednak ktoś przesadził. Nie ma to żadnego uzasadnienia protokolarnego. Kogo reprezentował Kaczyński? Piłsudski po zamachu majowym zawsze dbał o protokół i starał się podczas oficjalnych uroczystości państwowych być w cieniu prezydenta Mościckiego - przypomniał w rozmowie z portalem natemat.pl dr Janusz Sibora.

d4et1w0

Sibora przyznał, że można stosować wyjątki od zasady precedencji, ale dotyczą one gości honorowych, autorytetu moralnego, czy laureata nagrody Nobla.

Zobacz także: Donald Tusk może stanąć przed Trybunałem Stanu. "Kaczyński żyje żądzą zemsty"

Jak ustalił rmf24.pl odpowiedzialna za to naruszenie zasad jest kancelaria prezydenta. Biuro prasowe Pałacu Prezydenckiego twierdzi, że podczas każdej uroczystości - zastosowanie zasady pierwszeństwa - uwzględnia wolę gospodarza do uhonorowania zaproszonych przez siebie gości.

W przypadku uroczystości rocznicowych 1 września gospodarzem był Andrzej Duda oraz jego kancelaria - przypomina biuro prasowe kancelarii prezydenta. Dodało także, że przy usadzaniu gości wspierali kancelarię eksperci od protokołu dyplomatycznego MSZ.

Źródło: rmf24.pl

d4et1w0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4et1w0
Więcej tematów