Trwa ładowanie...
d473fjs

Jarosław Kaczyński o "utracie suwerenności". Jasna deklaracja ws. weta

Sejm. Mateusz Morawiecki zabrał głos ws. budżetu unijnego. Czy Polska powinna go zawetować? O tę kwestię był dopytywany przez dziennikarzy Jarosław Kaczyński.
Share
Jarosław Kaczyński o budżecie UE. Jasna deklaracja
Jarosław Kaczyński o budżecie UE. Jasna deklaracjaŹródło: PAP
d473fjs

W środę Mateusz Morawiecki zabrał głos na temat budżetu unijnego. - Praworządność, łamanie praworządności stało się pałką propagandową. Odrzucamy takie podejście - oświadczył Morawiecki.

- Unia Europejska trwa, ponieważ jest organizacją państw, które są w stanie zawrzeć kompromis. Gdyby tego bezpiecznika w postaci weta nie było, Unii groziłby po prostu rozpad - stwierdził Mateusz Morawiecki. Premier zapowiedział, że w czwartek chce zaproponować uchwałę, w której będą ujęte wszystkie aspekty ws. budżetu UE od strony prawnej, legislacyjnej i regulacyjnej.

O kwestię budżetu UE był pytany wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Czy Polska powinna zastosować weto? - Jeżeli będą takie warunki, to jest zupełnie oczywiste, bo to byłaby utrata suwerenności naszego kraju - powiedział w Sejmie Kaczyński dopytywany przez dziennikarzy.

d473fjs

Budżet UE. Niecodzienna sytuacja w studiu. Marcin Horała zgodził się z... Donaldem Tuskiem

Unijny budżet i twarde weto? List Zbigniewa Ziobry do premiera

Państwa członkowskie nie osiągnęły jednomyślności w kwestii wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. W Polsce najważniejszą sprawą było wprowadzenie mechanizmu uwarunkowania funduszy europejskich od praworządności. Podczas poniedziałkowego posiedzenia przyjęto rozporządzenie, któremu sprzeciwiły się Polska i Węgry.

d473fjs

Przypomnijmy, że w poniedziałek minister sprawiedliwości wraz z innymi politykami swojej partii zapowiedział, że w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością, polski rząd powinien postawić twarde weto.

- Niezależnie jakie to powodowałoby konsekwencje, Polska powinna mówić jednym głosem: nie zgadzamy się na tak radykalne ograniczenie suwerenności Polski i dlatego składamy weto - powiedział Ziobro. I jak ujawnił, wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d473fjs

Podziel się opinią

Share
d473fjs
d473fjs
Więcej tematów