Jarosław Gowin i Cezary Tomczyk gośćmi programu "Tłit"
Marek Kacprzak zaprasza na "Tłit". Od poniedziałku do piątku, o godz. 8.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski. Zapraszamy na rozmowy z osobami, które kształtują naszą rzeczywistość. W poniedziałek gośćmi programu są wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz przewodniczący klubu parlamentarnego KO Cezary Tomczyk.
Co dziś w programie? Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę najnowsze dane dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce. Wykryto kolejnych 24 785 przypadków COVID-19. Zmarło 236 osób. W ciągu doby wykonano ponad 61 tys. testów. W szpitalach przebywa 20 214 osób. 1 841 jest podłączonych do respiratorów.
Premier Mateusz Morawiecki stwierdził w sobotę, że listopad może być najtrudniejszym miesiącem pod względem walki z epidemią koronawirusa. - Dlatego dzisiaj potrzebujemy solidarności, ludzkiej, prostej, zwykłej solidarności. Tę solidarność pokazują wszyscy ozdrowieńcy, którzy mogą oddawać krew i oddają swoją krew, bo dopóki nie zostanie wynaleziona skuteczna szczepionka, jest to jedna z metod, które spowalniają chorobę, a więc być może ratują ludzkie życie - powiedział premier.
Jeśli w tygodniu średnia liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 sięgnie 70 osób na 100 tys. mieszkańców, to premier Mateusz Morawiecki zapowiedział użycie najostrzejszego środka bezpieczeństwa - narodowej kwarantanny. Może to oznaczać zakaz przemieszczania się, ale z nieoficjalnych doniesień wynika, że może chodzić też o inne obostrzenia, w tym wprowadzenie stanu wyjątkowego.
Przemysław Czarnek "musi odejść"
Komitet Nauk o Kulturze PAN w liście do premiera Mateusza Morawieckiego apeluje o natychmiastowe odwołanie Przemysława Czarnka z funkcji Ministra Edukacji i Nauki.
"Nie widzimy możliwości porozumienia i współpracy z urzędującym obecnie ministrem. W tak krótkim czasie sprawy zaszły tak daleko, że pan Czarnek musi odejść" - czytamy w apelu.
Pismo zostało wystosowane w związku z "bezprzykładnym, demonstrowanym zaledwie w ciągu dwóch tygodni od objęcia urzędu Ministra Edukacji i Nauki lekceważeniem przez pana Przemysława Czarnka prawa, w szczególności Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, gwarantującej wolność nauczania oraz autonomii społeczności akademickiej".
Oburzenie autorów listu wzbudzają też m.in. "zapowiedzi ideologizacji procesu nauczania i kształcenia na wszystkich szczeblach", "gorszące wypowiedzi pana Czarnka podważające istotę demokracji i tolerancji oraz szerzące nienawiść do różnych grup społecznych", a także "określanie przez niego praw człowieka 'idiotyzmami'".