ŚwiatUkraina się ucieszy. Japonia odpowiedziała na apel z Kijowa

Ukraina się ucieszy. Japonia odpowiedziała na apel z Kijowa

Japońskie ministerstwo obrony ogłosiło, że w odpowiedzi na prośbę Kijowa wyśle do Ukrainy maski i ubrania chroniące przed bronią masowego rażenia, a także drony. Decyzja japońskiego resortu została podjęta w odpowiedzi na zagrożenie, które pojawiło się po doniesieniach o użyciu broni chemicznej przez Rosjan w Mariupolu.

Tokio zareagowało na prośbę Kijowa
Tokio zareagowało na prośbę Kijowa
Źródło zdjęć: © East News | Pool Bloomberg
Tomasz Waleński

19.04.2022 | aktual.: 19.04.2022 08:34

Japońskie ministerstwo poinformowało w oświadczeniu, że zdecydowało się dostarczyć kombinezony i maski NBC - przeznaczone do ochrony przed bezpośrednim kontaktem i skażeniem substancjami radioaktywnymi, biologicznymi lub chemicznymi.

Tokio zdecydowało także o przekazaniu Ukraińcom dronów, o które zwrócił się bezpośrednio rząd w Kijowie.

- Będziemy nadal udzielać jak największego wsparcia rządowi ukraińskiemu - powiedział minister obrony Nobuo Kishi na konferencji prasowej.

W zeszłym miesiącu Japonia wysłała walczącym Ukraińcom kamizelki kuloodporne, hełmy i inne przedmioty, o które poprosił Kijów. Dostarczanie sprzętu wojskowego do krajów znajdujących się w aktywnej fazie konfliktu jest niezwykłym działaniem władz w Tokio.

Japończycy wysyłają sprzęt po doniesieniach z Mariupola

Aby umożliwić wysyłkę do Ukrainy, specjalnie zmieniono obowiązujące przepisy. "Sprzęt obronny przydzielony przez ministra obrony może zostać dostarczony Ukrainie, która została zaatakowana z naruszeniem prawa międzynarodowego" - poinformowały japońskie media, powołując się na urzędników.

Tokio zdecydowało o wysyłce sprzętu ochronnego na podstawie zeszłotygodniowych doniesień, z których wynikało, że rosyjskie wojska oblegające Mariupol użyły przeciwko jego obrońcom broni chemicznej. Doniesienia te nie zostały potwierdzone przez zachodnie agencje wywiadowcze. Jednakże informowały one o możliwym zastosowaniu takich środków bojowych przez wojska agresora.

Zobacz też: Rosyjskie zbrodnie wojenne. "Nie można mówić o przebaczeniu"

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojna w Ukrainiejaponiasprzęt ochronny
Wybrane dla Ciebie