Jan Żaryn chce, by Senat przeprosił Żydów za marzec 1968 roku. Jest projekt uchwały
Senator PiS Jan Żaryn złożył projekt uchwały z okazji 50. rocznicy wydarzeń marcowych z 1968 roku. Pada w nim słowo "przepraszam" skierowane do wyrzuconych z kraju rodzin polskich żydowskiego pochodzenia i ich potomków.
26.02.2018 | aktual.: 26.02.2018 13:33
W złożonym 22 lutego projekcie uchwały Jan Żaryn przypomina, że iskrą, która wywołała wydarzenia marcowe w 1968 roku, była decyzja władz komunistycznych o zdjęciu z afiszów Teatru Narodowego "Dziadów" Adama Mickiewicza. A sprzeciw wobec "cenzorskich posunięć władz oraz kłamliwej propagandy wyrazili przede wszystkim młodzi Polacy, głównie - ale nie tylko - studenci".
"Protest tej emocjonalnej wspólnoty pokoleniowej rozlał się po całej Polsce, a jej symbolem stał się wiec 8 marca 1968 r. na Uniwersytecie Warszawskim w obronie studentów wyrzuconych z uczelni, brutalnie spacyfikowany przez oddziały milicji i ORMO" - czytamy w projekcie uchwały.
Zobacz także
Autor projektu uchwały podkreśla że protest młodzieży zbiegł się "z czystkami w aparacie partii i administracji dokonywanymi przez grupę komunistów polskich, a skierowanymi od 1967 r. przeciwko osobom pochodzenia żydowskiego". "W wyniku nagonki antyżydowskiej, dla której wygodnym pretekstem stało się opowiedzenie się ZSRR po stronie arabskiej w wojnie z Izraelem, władze wyrzuciły z kraju w ciągu kolejnych lat blisko 20 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego, w tym - wbrew propagandzie - nie tylko rzeczywistych zbrodniarzy komunistycznych z lat stalinowskich, ale całe rodziny (także współmałżonków Polaków) niemające wpływu na rządy w Polsce Ludowej" - można przeczytać w projekcie.
"Wyjeżdżający z kraju zarzucali jednak antysemityzm nie narzuconym Polsce w wyniku jałtańskiej zmowy rządom komunistycznym, ale Polakom, współtworząc czarną legendę o Narodzie" - podkreślił autor projektu uchwały.
"Senat RP przypomina, że ówczesne władze komunistyczne, uruchamiając antysemickie wiece i przymuszając Polaków do brania w nich udziału, a także wprowadzając w przestrzeń publiczną patologiczne nastroje antyżydowskie, nie reprezentowały woli Narodu, a jedynie Moskwy i jej interesy wewnątrzkomunistyczne oraz międzynarodowe" - czytamy w projekcie uchwały. - "Musimy jednak przyznać, że komunistami byli także Polacy, za których dziś wypada nam przeprosić zarówno wyrzucone wówczas rodziny polskie pochodzenia żydowskiego, jak i ich potomków żyjących obecnie często w nieświadomości, komu zawdzięczają swój los. Przepraszamy!" - stwierdza autor projektu.
Najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano na 6-8 marca. W opublikowanym na stronie internetowej Senatu porządku obrad posiedzenia nie uwzględniono pracy nad projektem uchwały senatora Żaryna.