Trwa ładowanie...

Jan Piekło: Władimir Putin rozbija Unię Europejską

Berlińskie spotkanie szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec bez ważnych ustaleń. Choć omówiono szczegóły dotyczące rosyjskiej pomocy humanitarnej, nie doszło do porozumienia w sprawie wstrzymania wymiany ognia. Jan Piekło, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI, uważa spotkanie za dyplomatyczną porażkę Berlina i Paryża. - Władimir Putin skutecznie rozbija Unię Europejską - ocenia ekspert.

Share
Jan Piekło: Władimir Putin rozbija Unię Europejską
Źródło: PAP/EPA
d4lwudi

- To próba zaakcentowania że Niemcy i Francja to najważniejsze kraje w Unii Europejskiej, a ponieważ mają dobre stosunki z Putinem, to mogą z Putinem wszystko załatwić. Okazuje się że to Putin ich wystawił do wiatru - mówi Jan Piekło Informacyjnej Agencji Radiowej.

Ekspert do spraw ukraińskich zwraca uwagę, że ani Niemcy ani Francja nie mają unijnego mandatu do tego typu międzynarodowych rozmów. W imieniu Unii Europejskiej w takich rozmowach powinna brać udział Catherine Ashton, która cały czas pełni funkcję szefa unijnej dyplomacji.

Dyrektor Fundacji PAUCI postuluje powrót do formuły solidarności transatlantyckiej. - W tych rozmowach powinni także uczestniczyć Amerykanie i być może byłby to jakiś skuteczny nacisk na Putina, choć można odnieść wrażenie, że w kwestii budowania tam, to jemu już na niczym nie zależy - podsumowuje ekspert.

Według Jana Piekło, Władimir Putin skutecznie rozbija Unię Europejską, czego dowodem są głosy w obrębie wspólnoty krytykujące sankcje wobec Rosji. Jak mówi - jedyną skuteczną drogą może być jednogłośność i transatlantycka solidarność. Bez tego Rosja będzie mogła dalej skutecznie rozgrywać kraje Zachodu tak, jak już to robi - ocenia ekspert.

d4lwudi

Podziel się opinią

Share
d4lwudi
d4lwudi
Więcej tematów