"Jan Paweł II wciąż obecny w sercach Polaków"
Dokładnie trzy lata temu odszedł Papież-Polak. Jana Pawła II żegnały miliony Polaków, naród zjednoczony w bólu opłakiwał śmierć wielkiego Polaka. Czy dziś pamięć o życiu i nauczaniu Jana Pawła II wciąż jest żywa w naszych sercach? Jeśli ktoś jest w umysłach i sercach Polaków, to właśnie Jan Paweł II – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską poseł Kazimierz Michał Ujazdowski, były minister kultury.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,72255,img,72265,kat,32834,galeriazdjecie.html?G%5Bpage%5D=1 )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,72255,img,72265,kat,32834,galeriazdjecie.html?G%5Bpage%5D=1 )
Ostatnia droga Jana Pawła II
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9809997,kat,32834,galeriazdjecie.html )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9809997,kat,32834,galeriazdjecie.html )
Tak Warszawa żegnała Jana Pawła II
Jan Paweł II jest obecny w pamięci Polaków jako człowiek święty. Wspominamy jego ciekawe, naznaczone świętością życie – mówi Ujazdowski. Jak zaznacza poseł, pamięć o osobie Jana Pawła II jest jednak silniejsza w polskiej świadomości od pamięci o jego nauczaniu. To zadanie do zrealizowania, byśmy pamiętali nie tylko osobistą świętość Papieża, ale przede wszystkim jego nauczanie - nauki o powinnościach człowieka współczesnego, odwadze cywilnej, obowiązkach wobec rodziny i narodu, o umiejętności połączenia jednoznaczności w życiu z szukaniem wspólnego dobra. To jest tak wielka skarbnica, że jeszcze za sto lat będziemy ją omawiać z pasją – uważa były minister kultury.
Moim zdaniem, jeśli ktoś jest w umysłach i sercach Polaków, to właśnie Jan Paweł II. Choć mam wrażenie, że Papież największy wpływ na nas miał pod koniec życia, dlatego teraz to doświadczenie wciąż jest bardzo żywe – mówi Ujazdowski.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9811123,galeriazdjecie.html )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9811123,galeriazdjecie.html )
Jan Paweł II w obiektywach Internautów
"Bądźmy heroiczni w życiu codziennym"
Zdaniem posła PO Jarosława Gowina, nauki Papieża-Polaka pozostają bardzo istotne dla Polaków. Jak mówi, to co jest najważniejsze w nauczaniu Jana Pawła II, to nawoływanie do heroizmu w życiu codziennym. Na pozór może się wydawać, że to wezwanie nierealistyczne, bo co oznacza? Kto ma być heroiczny? Chodzi o to, by w swoim codziennym życiu odnaleźć wymiar heroizmu. Czasami heroizmu wymaga otwarcie oczu i wstanie rano z łóżka, rozmowa z mężem czy rodzicami, z którymi się nie ma kontaktu czy nawet pójście do pracy, której się nie cierpi - tłumaczy Gowin. Myślę, że zarówno swoim nauczaniem, jak i świadectwem swego życia, papież pokazał nam, że każdy powinien żyć heroicznie - mówi.
Gowin przyznaje jednak, że po latach nie przeżywa już tak silnie rocznicy śmierci Papieża-Polaka. Czas zaciera w naszej pamięci wiele rzeczy, ja sam nie przeżywam dzisiaj tej rocznicy, tak jak przeżywałem odchodzenie Jana Pawła II. Mogę powiedzieć, że wówczas byłem lepszym człowiekiem, lepszym niż wcześniej, niestety także lepszym niż dzisiaj. Wierzę jednak, że coś w nas zostało z tego dobra, którego udzielił nam papież swą odwagą odchodzenia, mierzenia się ze śmiercią – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską poseł PO.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9811242,galeriazdjecie.html )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9811242,galeriazdjecie.html )
Spotkanie z Ojcem Świętym - zdjęcia Internautów
W rocznicę śmierci Jana Pawła II Senat będzie obradował nad ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego. Jak mówi Gowin, Papież cieszyłby się z tej ratyfikacji. On zawsze podkreślał, że miejsce Polski jest w Unii Europejskiej, wszyscy pamiętamy jego słynne powiedzenie „od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. Jest wręcz coś symbolicznego w tym fakcie – uważa Gowin.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9811345,galeriazdjecie.html )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9811345,galeriazdjecie.html )
Pamięci Jana Pawła II - zdjęcia Internautów
Ratyfikacja to moment podniosły dla nas Polaków, dla ludzi pamiętających Jana Pawła II – mówi z kolei Ujazdowski. Mam tylko nadzieję, że senatorzy się nie pokłócą, bo papież namawiał w wielu sprawach do jednoznaczności, ale także do szukania kompromisu – dodaje.
Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska