"Jan Paweł II przez młodzież pisze nowy rozdział swojej historii"
Jan Paweł II przez młodzież pisze nowy
rozdział swojej historii - powiedział w poniedziałek na Jasnej
Górze metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. To
młodzież ma przekazać światu Boga, który objawił się przez życie,
nauczanie i odchodzenie papieża Polaka - dodał.
14.08.2006 | aktual.: 15.08.2006 08:01
Najbliższy współpracownik Ojca Świętego odprawił wieczorem w Częstochowie mszę św. dla uczczenia przypadającej właśnie 15. rocznicy VI Światowego Dnia Młodzieży, który odbył się pod przewodnictwem Jana Pawła II w Częstochowie w 1991 r. Na Jasną Górę przybyło wówczas ok. 1,5 mln pielgrzymów z 80 krajów.
Podczas homilii kard. Dziwisz wspominał ostatni dzień życia Jana Pawła II i jego ostatnie życzenie - prośbę o lekturę Pisma św. Ze Słowem Bożym wysłuchanym skończył pisać ziemską historię swojego życia. Ale jednocześnie pozostał z nami. Pisze nowy rozdział swojej historii. Pisze, droga młodzieży, przez was, z wami. To jego nowa ewangelizacja - powiedział.
Jeśli po każdym wielkim świętym ogromne rzesze ludzi brały sobie do serca jego nauczanie i styl życia, to na waszym pokoleniu spoczywa odpowiedzialność za przekazanie Boga, który objawił się przez życie, nauczanie i odchodzenie Jana Pawła II do Ojca. To wy jesteście pokoleniem, które powie swoim dzieciom: spotkaliśmy Go na naszych drogach, spotkaliśmy Go tu, na Jasnej Górze. Jesteśmy z tego dumni. Chcemy żyć tak, jak nas prosił, bo sam Bóg mówi do nas przez niego - dodał.
Wspominając Światowy Dzień Młodzieży z 1991 r. kard. Dziwisz podkreślił, że był to "punkt zwrotny tych bardzo ważnych dla Kościoła spotkań". Dlatego, że mogli wreszcie wziąć w nim udział młodzi ludzie z bloku państw komunistycznych, ale także dlatego, że w tym miejscu światowe spotkania młodzieży nabrały innego dynamizmu, bardziej duchowego kształtu. Tu młodzież całego Kościoła zaczęła jeszcze intensywniej dojrzewać - mówił.
Podczas mszy przy pomniku papieża stanął krąg młodych ludzi z płonącymi pochodniami. Uczestnicy poniedziałkowego spotkania wspominali słowa Jana Pawła II, skierowane wówczas do młodzieży z Jasnej Góry, ale również jeden z najbardziej poruszających momentów tej wizyty Ojca Świętego na Jasnej Górze. Młoda katechetka z Sudanu, gdzie chrześcijańska mniejszość spotyka się z prześladowaniami, ominęła wówczas ochronę i rzuciła się na szyję papieżowi, który z uśmiechem ją przytulił.
Poniedziałkowe uroczystości jubileuszowe rozpoczęła w południe na Placu Biegańskiego prezentacja multimedialna przygotowana przez Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy z zapisem wybranych fragmentów spotkania młodych z Ojcem Świętym w 1991 r. w Częstochowie.