Trwa ładowanie...

Jan Lityński nie żyje. Odnaleziono ciało

Odnaleziono ciało Jana Lityńskiego. Informację jako pierwszy podał szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP Maciej Rokus. Potwierdziła ją straż pożarna. Lityński utonął w Narwi po tym, jak rzucił się na ratunek swojemu psu.

Share
Jan Lityński nie żyje. Odnaleziono ciało
Źródło: East News
d26arfd

Szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP przekazał informację o znalezieniu ciała Jana Lityńskiego w rozmowie z "Super Expressem". - Ciało pana Lityńskiego zostało odnalezione. Wielki szacunek i podziw należy się każdej osobie zaangażowanej w poszukiwania - podkreślił Maciej Rokus. - Wielki szacunek też dla analityków i osób pomagających z PSP, przynoszących herbatę, kawę, ciepłe posiłki i wsparcie. Naprawdę wielki podziw - dodał.

Informację potwierdziła również straż pożarna. - Ciało odnalazła w sobotę grupa specjalna płetwonurków RP. Znajdowało się 200 metrów od miejsca, w którym miał wpaść do wody. Było w trudno dostępnym miejscu na głębokości 5 metrów - powiedział portalowi tvp.info mł. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP.

d26arfd

Z nieoficjalnych informacji pozyskanych przez Wirtualną Polskę od policji wynika, że ciało znaleziono około 150-200 metrów od miejsca, w którym Lityński wpadł pod lód, przy zaporze zbudowanej przez bobry.

Poszukiwania Jana Lityńskiego trwały sześć dni

Jan Lityński utonął, ratując swojego psa, który wpadł do Narwi podczas spaceru. Do tragedii doszło w niedzielę 21 lutego w okolicy Pułtuska. Byłego działacza "Solidarności" próbowała ratować jego żona, która była świadkiem tego zdarzenia, ale niestety nie udało się wyciągnąć Lityńskiego na brzeg.

Kim był Jan Lityński?

Jan Lityński to były poseł i doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego miał 75 lat. Urodził się 18 stycznia 1946 roku w Warszawie. Zmarł 21 lutego 2021 roku, gdy ratował swojego psa w rzece Narwi.

d26arfd

W czasach PRL był działaczem opozycji. Był także posłem na Sejm X, I, II oraz III kadencji. W latach 2010-2015 Jan Lityński był doradcą prezydenta Polski ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.

W latach 1996-1967 należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej. Do 1968 roku był studentem Wydziału Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. W tym samym roku był także jednym z organizatorów i uczestników studenckich wystąpień w trakcie wydarzeń marcowych.

Skazany został za to na karę 2,5 roku pozbawienia wolności. Został przedterminowo zwolniony w 1969 roku. Wtedy też pracował jako robotnik. Następnie był programistą komputerowym.

d26arfd

W 1980 roku Jan Lityński został doradcą władz "Solidarności". Działacz polityczny od 1984 działał w podziemiu jako członek Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ "S” regionu Mazowsze. Jan Lityński w 1989 roku był jednym z uczestników obrad Okrągłego Stołu.

Od 1989 roku do 2001 roku Lityński był posłem na Sejm X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W 1990 polityk wstąpił do Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna. W kadencji I i II startował z listy Unii Demokratycznej, a w II z listy Unii Wolności.

Jan Lityński był także jednym z członków komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 roku. W tym samym roku został on jego doradcą do spraw kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi. Funkcję tę pełnił do 2015 roku.

Jan Lityński był oznaczony Krzyżem Komandorskim oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Natomiast w 2015 roku prezydent Komorowski nadał mu Krzyż Wolności i Solidarności.

d26arfd

Podziel się opinią

Share
d26arfd
d26arfd
Więcej tematów