Trwa ładowanie...

Jan Lityński nie żyje. "Był wielkim miłośnikiem zwierząt, kochał psy"

Nie żyje Jan Lityński, polski polityk, działacz opozycji w czasach PRL. Miał 75 lat. Utonął, ratując psa. - Zwierzęta kochał nad życie. Odkąd pamiętam, zawsze miał psy w domu. Był dobrym człowiekiem, to naturalne, że rzucił się na pomoc swojemu zwierzakowi - mówi senator Platformy Sławomir Rybicki, który pracował z Lityńskim w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Jan Lityński miał 75 lat. Utonął, ratując psaJan Lityński miał 75 lat. Utonął, ratując psaŹródło: Facebook.com, fot: Facebook
d3qvtf0
d3qvtf0

- Był dobrym, wrażliwym człowiekiem. Poza swoją polityczną i opozycyjną działalnością, na co dzień był niezwykle bystrym, inteligentnym społecznikiem. Był działaczem Solidarności, później w wolnej Polsce był m.in. współpracownikiem prezydenta Bronisława Komorowskiego, któremu doradzał w politycznych sprawach - mówi były prezydencki minister, a obecnie senator Sławomir Rybicki.

- Poza tym, że był mądrym człowiekiem, też był ciepłym człowiekiem, od którego biło dobro. Był opanowany i zrównoważony. Nie rzucał słów, bez potrzeby ich realizacji. To niepowetowana strata - dodaje Rybicki.

- Odkąd pamiętam, miał silny imperatyw moralny i etyczny. Kierował się w życiu poczuciem sprawiedliwości. To była jego cecha charakterystyczna, on się nigdy nie godził na niesprawiedliwość. Zarówno w 1968 r., jak też w 1970 r. i w późniejszych latach. Kiedy współtworzył Komitet Obrony Robotników i kiedy pomagał robotnikom w Radomiu. Poprzez lata 70., czasy "Solidarności", miał zawsze silną determinację do walki o prawa zwykłego człowieka - wspomina Sławomir Rybicki.

- W ostatnich chwilach swojego życia było dla niego oczywistością, że trzeba ratować i pomóc psu. Janek miał w życiu stosunek zerojedynkowy do dobra i do zła. Tragiczna śmierć symbolizuje jego żelazne zasady moralne i etyczne. Był w grupie osób razem z Jackiem Kuroniem, Tadeuszem Mazowieckim i Henrykiem Wujcem, których charakteryzowała wrażliwość społeczna na krzywdę i potrzeby drugiego człowieka. Myślał w kategoriach dobra wspólnego, dobra państwa i obywateli - podkreśla senator opozycji.

d3qvtf0

- Podczas pracy w Pałacu Prezydenckim dbał o sprawy związane z alpinizmem. Był ambasadorem społeczności pasjonatów, którzy chodzili po górach. To on i Janusz Onyszkiewicz zabiegali, żeby wyprawy w najtrudniejsze rejony wysokogórskie miały patronat prezydenta Bronisława Komorowskiego. Był człowiekiem odważnym, niezależnym i szczerym. Jeśli się z kimś nie zgadzał, miał odwagę powiedzieć to w cztery oczy - mówi WP Sławomir Rybicki.

- Ostatni raz widziałem go na chwilę, przelotnie. Umówiliśmy się na dłuższą rozmowę, o tym co się dzieje w polskiej polityce. Już nie porozmawiamy... - kończy polityk opozycji.

Sławomir Rybicki był prezydenckim ministrem w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego. W tym samym czasie Jan Lityński doradzał głowie państwa.

Przypomnijmy, do tragicznego zdarzenia z udziałem działacza opozycji antykomunistycznej doszło w niedzielę po południu. Lityński utonął w Narwi w okolicach Pułtuska. - Wszedł na lód za psem. To straszny wypadek. Narew jest bardzo niebezpieczną rzeką - mówiła Wirtualnej Polsce prof. Lena Kolarska-Bobińska, była minister nauki i szkolnictwa wyższego i była europosłanka PO.

d3qvtf0

- Oni cały czas z żoną mieli w domu czworonogi i chodzili z nimi codziennie na spacery. Teraz mieli trzy psy. Jeden wszedł na lód, a prawdopodobnie Janek chciał go ratować. I tak to się tragicznie skończyło. O tragedii dowiedziałam się od wspólnych przyjaciół. To straszny wypadek. Narew jest bardzo niebezpieczną rzeką. Wiem, bo pływamy po niej latem, a teraz są szczególnie trudne warunki - dodaje prof. Lena Kolarska-Bobińska, która Lityńskiego znała od ponad 60 lat.

Roman Giertych na wspólnej liście opozycji? Stanowcza reakcja Krzysztofa Śmiszka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3qvtf0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qvtf0
Więcej tematów