WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
policja
11-09-2006 (14:40)

Jałoszyński, uniewinniony ws. Magdalenki, ekspertem w MSWiA

Kuba Jałoszyński, były dowódca pododdziału
antyterrorystów, oskarżony przez prokuraturę, a następnie
uniewinniony przez sąd od zarzutów nieprawidłowości podczas akcji
policyjnej w Magdalence, został ekspertem z zakresu
przeciwdziałania terroryzmowi w gabinecie politycznym szefa MSWiA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Poinformował o tym rzecznik ministra Tomasz Skłodowski. Jak dodał, Jałoszyński objął swoje stanowisko pierwszego września.

Do pracy w policji ma natomiast wrócić dwoje pozostałych oficerów, oskarżonych a następnie uniewinnionych w tej sprawie - była naczelnik wydziału do walki z terrorem kryminalnym Komendy Stołecznej Policji Grażyna Biskupska i były zastępca komendanta stołecznego policji Jan Pol (Pol ma zostać pracownikiem cywilnym Komendy Głównej Policji). Jak poinformował dyrektor biura komunikacji społecznej KGP Paweł Biedziak, obecnie trwają procedury związane z przywracaniem ich do pracy w policji.

Do tragicznej akcji policyjnej w Magdalence doszło w nocy z 5 na 6 marca 2003 r. Funkcjonariusze mieli zatrzymać dwóch przestępców - Roberta Cieślaka i Igora Pikusa - zamieszanych w zabójstwo policjanta w podwarszawskich Parolach w 2002 r. Na terenie posesji, gdzie ukrywali się bandyci, były rozmieszczone miny, które wybuchły w pobliżu policjantów. W wyniku wymiany ognia budynek częściowo spłonął, przestępcy zginęli. Zginęło też dwóch antyterrorystów, a 16 zostało rannych.

WP

Jałoszyński, Biskupska i Pol zostali oskarżeni przez Prokuraturę Okręgową w Ostrołęce o niedopełnienie obowiązków przy planowaniu i przeprowadzeniu akcji oraz nieumyślne sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia antyterrorystów. W trwającym od października 2005 r. procesie przesłuchano ponad 100 osób. Zeznawało też wielu biegłych, w tym generałowie Mirosław Petelicki i Roman Polko z GROM-u.

W czerwcu tego roku warszawski sąd okręgowy uniewinnił oficerów. Już wówczas w rozmowie z PAP komendant główny policji Marek Bieńkowski zapowiadał, że "droga powrotu do policji jest dla nich wszystkich otwarta".

Polub WP Wiadomości
WP
WP