Trwa ładowanie...

Jakim cudem rachunki za śmieci są w Polsce wyższe niż w Niemczech? Mamy fakturę

Czteroosobowa rodzina z Drezna w Niemczech płaci za wywóz śmieci 54 zł miesięcznie. W odległym o 270 km Wrocławiu Kowalscy w 2020 roku będą płacić 88 zł miesięcznie za taką samą usługę. - Polacy to chyba znacznie bogatsi ludzie, skoro godzą się na takie ceny - kpi Bernhard Skiba, ekspert rynku odpadów.

Share
Jakim cudem rachunki za śmieci są w Polsce wyższe niż w Niemczech? Mamy fakturęŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
dkycxgd

Rachunek z Drezna (na zdjęciu poniżej) jest niższy niż koszt wywozu śmieci w Warszawie (94 zł), Poznaniu (64 zł), Łodzi (96 zł) i wielu innych dużych miastach. Porównanie oparliśmy na przykładzie czteroosobowej rodziny zamieszkałej w domu jednorodzinnym.

Niedawno pisaliśmy, że w Czechach po dostosowaniu przepisów do wymogów UE też są podwyżki. Mieszkańcy Pragi płacą jednak znacznie mniej niż wynoszą stawki za śmieci w Warszawie.

Według Bernharda Skiby nie ma lepszego dowodu na upadek i dezorganizację polskiego systemu gospodarowania śmieciami. Porównanie stawek z Niemiec pokazuje rażące dysproporcje wobec Polaków.

dkycxgd

- Przecież to my mamy czterokrotnie niższe pensje. Zarazem jesteśmy w tej samej UE, gdzie obowiązują podobne przepisy. Dlaczego wmawia się nam, że rachunki muszą rosnąć? - komentuje Bernhard Skiba. Jako fachowiec branży śmieciowej, był przed latry doradcą kilku samorządów. Potem przygotował analizę systemów gospodarowania śmieciami w kilku krajach.

Zobacz też: Abp Marek Jędraszewski ostrzegał przed ekologizmem. "To wewnętrzna kościelna gra"

Bogatsi Niemcy płacą mniej za śmieci

- W Dreźnie dodatkowo motywuje się mieszkańców, żeby nie tylko segregowali, ale przede wszystkim minimalizowali produkcję odpadów. Odzyskuje się plastik, szkło i papier. Zysk spółki prywatno-samorządowej nie wpada komuś do kieszeni, ale jest inwestowany w ulepszenie miejskiego systemu gospodarowania odpadami - opowiada rozmówca WP. - Nasi urzędnicy chcieli koniecznie stworzyć polski system śmieciowy, za który obecnie płacimy horrendalne ceny - podsumowuje.

Czteroosobowa rodzina z domu w Dreźnie płaci za śmieci niecałe 38 euro kwartalnie, czyli 54 zł miesięcznie. WP.PL
Czteroosobowa rodzina z domu w Dreźnie płaci za śmieci niecałe 38 euro kwartalnie, czyli 54 zł miesięcznie. Źródło: WP.PL, fot: WP.PL

Przyjrzyjmy się rachunkowi z Drezna. Niemiecka rodzina płaci 4 euro miesięcznie "śmieciowego abonamentu" (Grundbetrag). Odbiór posegregowanych odpadów (papier, plastik, szkło, metal) wliczony jest właśnie do tej części rachunku. Druga pozycja rachunku dotyczy odbioru pozostałych odpadów np. resztki z kuchni. Rodzina zapełnia dwa 80-litrowe worki miesięcznie.

dkycxgd

To nie koniec porównań. O ile rodzina z Drezna zapełniałaby tylko jeden worek odpadów niesegregowanych to ich miesięczny rachunek spadnie do równowartości zaledwie 38 złotych.

Takie rzeczy tylko w Polsce

Podstawowa różnica pomiędzy krajami to sposób naliczania opłaty za śmieci. Polscy samorządowcy uparli się na dziwaczne kombinacje. Rachunek uzależniany jest od metrów kwadratowych domów i mieszkań albo liczony jest "na głowę" lokatora. W niektórych gminach opłata jest powiązana ze zużyciem wody.

Tymczasem w Dreźnie i Pradze liczy się liczba i pojemność worków wyrzucanych na śmietnik. Według zasady: śmiecisz, to płać.

- Łudziłem się, że Polska jako jeden z ostatnich krajów, który wdrażał zapisy dyrektywy unijnej, wybierze z doświadczeń innych krajów najlepsze praktyki. Tam za optymalizację procesu odpowiadają fachowcy, a nie politycy - komentuje dalej Bernhard Skiba.

Podwyżki 2020. Winny jest PiS, albo zła Unia

W Polsce doszło do szalonej wojny samorządowców o to, kto ponosi winę za podwyżki. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwalił winę na rząd PiS, który źle przygotował przepisy ustawy. Z kolei w miastach, gdzie rządzi PiS, samorządy winią Unię Europejską i jej drakońskie regulacje w polityce gospodarowania odpadami.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dkycxgd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkycxgd
dkycxgd
Więcej tematów