ŚwiatJakie są plusy Partnerstwa Wschodniego?

Jakie są plusy Partnerstwa Wschodniego?

Możliwość liberalizacji przepisów wizowych
oraz perspektywy współpracy gospodarczej i energetycznej z Unią
Europejską - te elementy unijnego Partnerstwa Wschodniego
podkreślali w Pradze przedstawiciele zaproszonych do
niego krajów.

Jak pisze białoruski portal "Biełorusskije Nowosti", szef MSZ w Mińsku Siarhiej Martynau rozmawiał z przedstawicielami UE o współpracy energetycznej, m.in. o projekcie połączenia sieci energetycznej pozostałej na Białorusi z czasów ZSRR z istniejącą siecią europejską. Według ministra projekt ten byłby realizowany we współpracy z Polską.

Martynau, który razem z wicepremierem Uładzimirem Siemaszką reprezentował Białoruś na szczycie w Pradze, powiedział też, że w UE "dojrzewa zrozumienie" potrzeby uproszczenia przepisów wizowych wobec Białorusi. Dodał, że Białoruś chce w ramach Partnerstwa zaproponować projekty współpracy transgranicznej, tranzytu energii elektrycznej i współpracy w sferze infrastruktury.

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko podkreślił wśród możliwości, jakie otwiera Partnerstwo Wschodnie, "wzmocnienie ogólnoeuropejskiego bezpieczeństwa energetycznego i integrację państw regionu w europejską przestrzeń prawną w tej sferze".

- Niniejsze wydarzenie oceniam jako jedno z ważniejszych zwycięstw idei europejskiej - cytuje słowa Juszczenki na inauguracji praskiego szczytu agencja Interfax-Ukraina.

Dla Gruzji, zdaniem jej prezydenta Micheila Saakaszwilego, udział w Partnerstwie Wschodnim oznacza, "że mamy szansę w bliskiej przyszłości na wolny handel z Unią Europejską, że do Gruzji napłyną dalsze setki milionów obok istniejących już funduszy pomocowych (z UE)".

Prezydent Gruzji, którego wypowiedź dla prasy przekazał niezależny portal "Civil Georgia" powiedział, że ma nadzieję na uproszczenie przepisów wizowych z UE jeszcze w tym roku.

Media mołdawskie akcentują, że minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej i jednocześnie wicepremier Andrei Stratan rozmawiał z przedstawicielami UE o niedawnym kryzysie politycznym w tym kraju. Jak podał portal "Moldova Azi", komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner wezwała władze Mołdawii do wykorzystania możliwości, jakie daje Partnerstwo Wschodnie, w celu przyspieszenia reform politycznych i gospodarczych.

W czwartek odbył się w stolicy Czech szczyt inaugurujący Partnerstwo Wschodnie. W jego ramach Unia Europejska oferuje swym wschodnim sąsiadom bliskie powiązania dotyczące stref wolnego handlu, zniesienia ograniczeń wizowych i współpracę w ramach programów europejskich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)