Trwa ładowanie...

Jakie pismo otrzymał Wąsik? Kancelaria Sejmu rozwiewa wątpliwości

"Nie jest prawdą, jakoby Pan Maciej Wąsik otrzymał pismo z Kancelarii Sejmu, w którym poinformowano, że 'musi złożyć w ciągu 14 dni rezygnację z mandatu posła na Sejm" - napisano w oficjalnym komunikacie. Okazuje się, że polityk PiS dostał "okólne pismo", które "z automatu" kierowane jest do nowo wybranych europosłów. "Jego mandat poselski wygasł z mocy prawa z chwilą skazania prawomocnym wyrokiem" - podkreśla Kancelaria.

Poseł PiS Maciej Wąsik został wybrany do EuroparlamentuPoseł PiS Maciej Wąsik został wybrany do EuroparlamentuŹródło: PAP
d3mfrly
d3mfrly

Kancelaria Sejmu zabrała głos w sprawie dzisiejszego wpisu posła PiS Macieja Wąsika w serwisie X.

Przypomnijmy, polityk, który dostał się do Parlamentu Europejskiego, podkreślił, że otrzymał pismo od Szymona Hołowni, w którym został poinformowany o tym, że "musi w ciągu 14 dni od ogłoszenia PKW wyników wyborów złożyć oświadczenie o rezygnacji z mandatu posła na Sejm". Wąsik zwrócił się też do Hołowni słowami "Sam na siebie dostarcza dowody".

Tę wypowiedź skomentowała w rozmowie z WP, a następnie w serwisie X, Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka marszałka. Podkreślała, że Maciej Wąsik nie był i nie jest posłem.

Teraz Kancelaria zamieszcza szersze wyjaśnienie. I tłumaczy, jakie dokładnie pismo polityk Prawa i Sprawiedliwości dostał.

d3mfrly

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prawybory prezydenckie w PO? "Szczęśliwa jest partia, która ma tak dobrych kandydatów"

Jakie pismo otrzymał Wąsik? Kancelaria Sejmu wyjaśnia

"Pan Maciej Wąsik otrzymał pismo okólne, które otrzymali wszyscy nowo wybrani posłowie do Parlamentu Europejskiego, niezależnie od tego czy i kiedy zajmowali publiczne stanowiska. Komunikat dotyczy konieczności zrzeczenia się w ciągu 14 dni od wyboru na funkcję europosła stanowiska lub funkcji, której w myśl przepisów Unii Europejskiej nie można łączyć ze sprawowaniem mandatu posła do PE, a także stanowiska ministra, sekretarza stanu oraz każdego innego stanowiska, którego wg przepisów polskiego prawa nie można łączyć z funkcją posła na Sejm RP lub senatora" - czytamy w komunikacie.

Kolejnym potwierdzeniem, że Maciej Wąsik posłem nie jest są pisma, jakie zostały wysłane do innych polityków, którzy jadą do Brukseli. Wąsik takiego aktu nie otrzymał.

d3mfrly

"Nowo wybrani europosłowie, którzy w dniu wyboru do PE pełnili mandat poselski, otrzymali od Marszałka Sejmu Szymona Hołowni postanowienie stwierdzające wygaśnięcie ich mandatów poselskich. Pan Maciej Wąsik takiego aktu nie otrzymał, gdyż jego mandat poselski wygasł z mocy prawa z chwilą skazania prawomocnym wyrokiem przez Sąd Okręgowy w Warszawie dnia 20 grudnia 2023 roku" - czytamy w komunikacie.

Źródło: WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mfrly
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mfrly
Więcej tematów