Trwa ładowanie...

Jakie jest ryzyko śmierci z powodu zakrzepicy wywołanej przez AstraZenecę? Naukowcy to policzyli

Badacze z Australijskiego Biura Statystycznego zaprezentowali swoje wyliczenia na temat ryzyka zgonu, który może być spowodowany zespołem zakrzepicy z małopłytkowością po szczepieniu preparatem firmy AstraZeneca. Prawdopodobieństwo jest porównywalne z uderzeniem piorunem.

Ryzyko śmierci z powodu zakrzepicy po AstraZenece podobne do ryzyka śmierci od uderzenia pioruna Ryzyko śmierci z powodu zakrzepicy po AstraZenece podobne do ryzyka śmierci od uderzenia pioruna Źródło: GETTY, fot: Anadolu Agency
d3m4q1m

Według australijskich naukowców ryzyko śmierci z powodu zakrzepicy z małopłytkowością (TTS), wywołanej przez szczepienie AstraZenecą wynosi 0,5 na milion. W przypadku uderzenia piorunem współczynnik ryzyka plasuje się zaś na poziomie 0,4 na milion.

AstraZeneca. Inne statystyki

Dane Australijskiego Biura Statystycznego wskazują ponadto, że ryzyko zgonu w wypadku samochodowym jest znacznie wyższe i wynosi 28 na milion, a ryzyko śmierci z rąk drugiej osoby wynosi 16 na milion.

Z kolei prawdopodobieństwo utonięcia wynosi 8 na milion, czyli tyle samo, co w przypadku potrącenia pieszego przez samochód.

d3m4q1m

Ryzyko zgonu po szczepieniu preparatem firmy AstraZeneca jest również cztery razy mniejsze niż w wyniku wypadku podczas uprawiania sportów ekstremalnych, jak chociażby skok na bungee. Prawdopodobieństwo śmierci przy wspinaczce skałkowej, maratonach, nurkowaniu jest także znacznie wyższe.

Zobacz także: Obowiązek szczepień przeciw COVID-19? Prof. Simon ma zdecydowane zdanie

AstraZeneca. Błędy poznawcze

Jednym z autorów tego badania jest prof. Hassan Vally z Uniwersytetu La Trobe w Melbourne. Naukowiec stwierdził, że niedoszacowanie w postrzeganiu ryzyka powoduje błędy poznawcze, a te sprawiają, że widzimy zdarzenia jako bardziej prawdopodobne niż są w rzeczywistości.

d3m4q1m

- Może to prowadzić nas do podejmowania decyzji, takich jak niezaszczepienie się, co mogłoby potencjalnie uratować nam życie. A błędne postrzeganie prawdopodobieństwa TTS jest jednym z głównych powodów, dla których wielu waha się przed otrzymaniem szczepionki AstraZeneca - wskazał prof. Vally.

- Ryzyko śmierci z powodu zakrzepicy z małopłytkowością po pierwszej dawce szczepionki AstraZeneca jest podobne do ryzyka śmierci od pioruna i to blednie w porównaniu z innymi zagrożeniami, takimi jak ryzyko śmierci w wypadku samochodowym. Kiedy w pełni docenisz, jak małe jest ryzyko TTS, decyzja o zastosowaniu szczepionki AstraZeneca w celu ochrony siebie i innych staje się znacznie łatwiejsza do podjęcia - podkreślił naukowiec.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3m4q1m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m4q1m
Więcej tematów