Salvador Allende - pucz i samobójstwo
W nocy z 10 na 11 września 1973 roku żołnierze chilijskich sił zbrojnych, na rozkaz głównodowodzącego gen. Augusto Pinocheta, zaczęli zajmować strategiczne punkty w całym kraju, ze szczególnym uwzględnieniem rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Ich celem było obalenie rządów legalnie wybranego prezydenta, socjalisty Salvadora Allende, który zdaniem generałów prowadził kraj ku przepaści.
Nad ranem wojsko kontrolowało już niemal całe terytorium Chile, poza centralną częścią stolicy - Santiago. Jeszcze tego samego dnia, oblężony w pałacu prezydenckim Allende popełnił samobójstwo. Puczyści triumfowali, głosząc, że stanęli w obronie konstytucji, demokracji i wolnego rynku. Ironią losu jest fakt, że sami pogrążyli kraj w trwającej 17 lat dyktaturze, która ma na sumieniu ponad 3 tys. zabitych i prawie 30 tys. torturowanych.
Wydarzenia sprzed 40 lat były przełomowym momentem we współczesnej historii Chile. Do dziś chilijski pucz, podobnie jak wojna domowa w Hiszpanii, rozpala gorące spory.
Na zdjęciu: Salvador Allende w 1971 roku.