Jaką pierwszą damą jest Anna Komorowska?
Wiesław Gałązka tłumaczy, że jest kilka modeli postaw pierwszych dam. Danuta Wałęsa wpisała się w „socjalistyczny” typ tzn. żyła w cieniu męża. Publicznie występowała tylko wtedy, gdy była potrzebna np. gdy w 1983 r. w Oslo musiała za Lecha Wałęsę odebrać Pokojową Nagrodą Nobla. Ona też – podobnie jak Anna Komorowska - skoncentrowana była na życiu rodzinnym.
Wielką zmianę przyniosła prezydentura Aleksandra Kwaśniewskiego. Jolanta stała się jego wizytówką, ambasadorką. Aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym. – Ponieważ była bardzo medialna, dziennikarze szybko wychwytywali popełniane przez nią gafy, np. zbyt ekstrawaganckie stroje. Pamiętajmy jednak, że ona była wtedy bardzo atrakcyjną, młodą kobietą – tłumaczy ekspert.
Następną pierwszą damą została śp. Maria Kaczyńska. Zdaniem Gałązki jej zachowanie można porównać do Barbary Bush, żony George'a H. W. Busha. Ekspert przypomina, że amerykańska first lady była kobietą wykształconą, znała kilka języków i była bardzo lubiana przez media. – Barbara Bush była taką „opiekunką” swojego męża – strzepywała my pyłki z marynarki, zapinała guziki, poprawiała przekrzywiony krawat… To było bardzo sympatyczne, widać było między nimi przywiązanie – wspomina Gałązka. Podobnie było w przypadku Marii Kaczyńskiej. Też prawie nigdy nie była krytykowana przez dziennikarzy, którzy darzyli ją sympatią.
Anna Komorowska nie miała więc łatwej sytuacji, gdy okazało się, że będzie następczynią zmarłej w Smoleńsku żony Lecha Kaczyńskiego. Udało jej się jednak wypracować swój własny styl matki i gospodyni domowej, w którym świetnie się czuję i który jest bardzo pozytywnie odbierany przez społeczeństwo.