Jak zachować się podczas burzy? RCB przypomina najważniejsze zasady
Fale upałów, które w ostatnim czasie nawiedzają Polskę, niosą ze sobą ryzyko wystąpienia gwałtownych burz. Zjawiska te mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób, które w ich trakcie przebywają na zewnątrz. Czego nie można robić podczas burzy? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina najważniejsze zasady bezpieczeństwa.
Burze to zjawiska atmosferyczne, które mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo. Zagrożeniem mogą okazać się zarówno wyładowania, jak i silny wiatr oraz opady, które zwyczajowo im towarzyszą. Z tego względu podczas występowania burz należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Te, za pomocą mediów społecznościowych, przypominało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Jak zachować się podczas burzy poza domem?
Jak wskazuje RCB, jednym ze sposobów, który może zapewnić bezpieczeństwo w czasie burzy, jest pozostanie w domu, bądź innym budynku. Niekiedy jednak wyładowania mogą zastać nas także w czasie przebywania na zewnątrz. Jakie zachowania mogą wówczas zwiększyć nasze bezpieczeństwo?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gwałtowne burze z gradobiciem w Polsce. Nagrania internautów z nawałnicy
Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, dwoma podstawowymi zasadami, do których bezwzględnie należy stosować się w przypadku przebywania w trakcie burzy na zewnątrz, są: unikanie stania pod jedynym drzewem w okolicy oraz dotykania metalowych przedmiotów. Instytucja podpowiada także, jak zachować się w czasie burzy w górach, nad wodą oraz podczas przebywania na otwartych terenach:
- jeżeli jedziesz autem, zjedź na parking z dala od drzew
- w górach jak najszybciej zejdź ze szczytu
- jeżeli pływasz, natychmiast wyjdź z wody i oddal się od brzegu
- unikaj otwartych przestrzeni.
Jak zachować się w czasie burzy w domu? O tych zasadach warto pamiętać
Wyładowania oraz towarzyszące im zjawiska atmosferyczne mogą być jednak niebezpieczne nie tylko dla osób przebywających na zewnątrz, ale także tych, spędzających czas w domu. O czym powinny pamiętać osoby, przebywające w czasie burzy wewnątrz budynków?
- zabezpieczeniu drzwi i okien oraz przedmiotów znajdujących się na parapecie i balkonie
- odłączeniu od prądu elektronicznego sprzętu domowego - "to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną"
- unikania używania sprzętów, zasilanych z sieci - "korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej"
- przygotowaniu latarki oraz baterii na wypadek przerw w dostawie prądu.
Jak podpowiada RCB, "jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne". W przypadku wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia, należy wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.