Trwa ładowanie...

Pogoda. Co robić podczas burzy? Strażak: uważajcie, nagrywając pioruny

W trakcie burzy nie wolno szukać schronienia pod drzewami i liniami energetycznymi. - Dobrze jest wyłączyć z gniazdka urządzenia elektryczne, a samochód zaparkować i kontynuować podróż po ustaniu nawałnicy. Ostrożność należy też zachować, nagrywając gwałtowne zjawiska atmosferyczne - mówi w rozmowie z WP st. bryg. Paweł Frątczak, były rzecznik prasowy komendant głównego PSP. Co jeszcze należy zrobić, gdy nadejdzie burza?

Jak zachować się podczas burzy? Strażak radzi, co zrobić, gdy znajdziemy się w centrum gwałtownej nawałnicyJak zachować się podczas burzy? Strażak radzi, co zrobić, gdy znajdziemy się w centrum gwałtownej nawałnicyŹródło: East News, fot: Marek BAZAK
d3056d8
d3056d8

Według najnowszych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w najbliższym czasie można spodziewać się ekstremalnych zjawisk pogodowych. Oprócz tropikalnych upałów wystąpić moogą gwałtowne burze oraz gradobicia. Zapytaliśmy wieloletniego rzecznika prasowego Państwowej Straży Pożarnej, jak się przygotować na burzę oraz jak się zachować, gdy znajdziemy się na zewnątrz w trakcie nawałnicy.

St. bryg. Paweł Frątczak podkreślił, że najlepiej jest unikać ryzyka znalezienia się w niebezpiecznym miejscu podczas gwałtownych wyładowań atmosferycznych. Zalecił regularne śledzenie prognoz pogody oraz alertów wydawanych przez IMGW czy Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Gdy już wiemy, że idzie nawałnica, dobrze jest też przygotować się na to zjawisko. Gdy jesteśmy w domu, warto zacząć od zamknięcia wszystkich okien. - Kiedy mamy świadomość, że burza może wystąpić na obszarze, w którym przebywamy, przed wyjściem z domu powinniśmy zabezpieczyć lub usunąć wszelkiego rodzaju przedmioty na parapetach czy balkonach, które silny wiatr może poderwać i stworzyć zagrożenie - powiedział strażak.

Zobacz też: 40 minut stania po lody. "Zakaz handlu pomaga"

Przypomniał też, że przed burzą warto wyłączyć z prądu sprzęt elektroniczny, który może zostać uszkodzony. - Wyładowaniom atmosferycznym mogą towarzyszyć różne przepięcia i zwarcia w instalacji elektrycznej - zaznaczył.

d3056d8

Dodał też, że obserwując wyładowania z domu, należy ostrożnie podchodzić do pokusy nagrywania ich albo nawet robienia zdjęć przez okno. Według niego zdarzały się sytuacje, gdy do domów wpadały przez okna urwane gałęzie i takie dokumentowanie niebezpiecznego zjawiska kończyło się tragicznie.

IMGW zapowiada nawałnice. Co wtedy, gdy burza zastanie nas poza domem?

- Kiedy burza zastanie nas na otwartej przestrzeni, na pewno nie wolno nam szukać schronienia pod drzewami, słupami czy liniami energetycznymi - przestrzegał były rzecznik PSP. Zalecił też unikać chronienia się pod "lekkimi konstrukcjami", takimi jak przystanki autobusowe czy tramwajowe.

Burzę można przeczekać w aucie, ale pod pewnym warunkiem

Z kolei gdy burza zastanie nas podczas jazdy samochodem, najlepsze co można zrobić, to szybkie znalezienie bezpiecznego parkingu i przeczekanie nawałnicy. Jednak i tu należy szukać miejsca do zaparkowania w taki sposób, by nie znajdowało się ono pod drzewami, słupami czy liniami wysokiego napięcia.

Frątczak zaznaczył, że drzewa w okresie letnim łamią się znacznie łatwiej niż zimą. - Drzewo stanowi ogromny żagiel dla wiatru, gdy korona jest wypełniona liśćmi - zaznaczył.

d3056d8

Strażak przestrzegł też przed wjeżdżaniem samochodem na zalane ulice. Grozi to nie tylko uszkodzeniem pojazdu, ale też może utrudnić służbom dojazd do najbardziej poszkodowanych w nawałnicy.

Absolutnie nie jest również wskazane w takich sytuacjach wychodzenie w góry.

Były rzecznik PSP podkreślił, że gwałtowne zjawiska atmosferyczne będą zdarzać się coraz częściej. Warto zatem wiedzieć, jak się zachować, gdy wystąpią w miejscu, w którym się znajdujemy.

d3056d8

Źródło: wiadomości.wp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3056d8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3056d8
Więcej tematów