Trwa ładowanie...

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed świątecznym wyjazdem?

Święta to dla wielu z nas niepowtarzalna okazja, by spotkać się z dawno niewidzianymi bliskimi. Wyjeżdżając w odwiedziny pamiętajmy jednak, że nasze mieszkanie może stać się celem dla włamywaczy.

Share
Jak zabezpieczyć mieszkanie przed świątecznym wyjazdem?
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d24foxe

Coraz więcej osób w okresie świątecznym decyduje się wyjechać, czy to w odwiedziny do krewnych, czy też na urlop. Jednak pozostawiając mieszkania i domy bez opieki, wystawiamy je na cel złodziei. Policja przestrzega i zaleca odpowiednie zabezpieczenie miejsc zamieszkania.

- Niestety nie mamy danych z okresu świątecznego w ubiegłym roku, ale w grudniu 2012 r. odnotowaliśmy 963 kradzieże z włamaniem, a rok wcześniej – 840. Wyjeżdżając, nie możemy zapominać o zabezpieczeniu mieszkań i domów – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Elżbieta Znachowska z małopolskiej policji. - Pamiętajmy o zamknięciu drzwi i okien, garażu oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu – dodaje.

d24foxe

Poza zabezpieczeniami technicznymi ważną rolą w zabezpieczaniu swojego mieszkania odgrywają tzw. "bezpieczne postawy". To one przede wszystkim utrudniają przyszłym włamywaczom typowania mieszkania do włamania. Zamykajmy za sobą drzwi do klatki schodowej (pierwszą przeszkodą dla włamywacza staje się już domofon). Nie warto też, nawet w osiedlowym sklepie, opowiadać o swoich planach wyjazdowych. Nie zostawiajmy w mieszkaniu znacznej ilości gotówki ani bardzo cennych przedmiotów – lepiej zabrać je ze sobą lub przechować u znajomych na kilka dni.

- Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad lub zaufana osoba, która od czasu do czasu zajrzy tam pod naszą nieobecność – mówi policjantka. - Zazwyczaj złodzieje przed przystąpieniem do włamania obserwują swój cel. Wystarczy, by wieczorem na jakiś czas zaświecić światło i otwierać na chwilę okna. Jeśli nie mamy osoby, która mogłaby to robić, można zainstalować urządzenie zapalające światło z nadejściem zmroku – dodaje.

Jeśli mimo zabezpieczeń, ktoś obcy był w Twoim domu – natychmiast zawiadom policję. Nic nie ruszaj, nie zamykaj okien, nie sprzątaj. Zawiadom funkcjonariuszy także, gdy zaniepokoją Cię np. odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów. Nagła przeprowadzka, wizyta kilku panów u samotnej pani lub wyjący pies powinny wzbudzić podejrzenie.

d24foxe

Podziel się opinią

Share
d24foxe
d24foxe
Więcej tematów