PolskaJak partie finansują kampanię wyborczą?

Jak partie finansują kampanię wyborczą?

Komitety wyborcze opracowały instrukcje dotyczące zasad finansowania kampanii. Zapewniają, że wprowadziły też ścisłą kontrolę wydatków i wpłat, aby zapobiegać wszelkim
nieprawidłowościom i naruszaniu nowej ordynacji wyborczej.

Komitet SLD-UP ma zasadę, że połowa pieniędzy wpłaconych w danym okręgu jest zatrzymywana na centralną promocję, a pozostałe 50% przeznaczane na wydatki tego okręgu. Każdy kandydat Platformy Obywatelskiej ma indywidualnie określony limit wpłat i wydatków na kampanię; centralna kampania będzie w większości finansowana z kredytu. Kandydaci PSL nie mogą nic robić na własną rękę, wszystko musi być uporządkowane i zgodne z prawem.

AWS Prawicy stara się o blisko 3 mln zł kredytu na kampanię. Również Prawo i Sprawiedliwość chce zaciągnąć kilkumilionowy kredyt; PiS zapowiada też, że będzie składał zawiadomienia do prokuratury, jeśli jego kandydaci naruszą prawo. Unia Wolności wynajęła natomiast firmę prawniczą, która ma doradzać w przypadku wątpliwości finansowych.

Pełnomocnik finansowy SLD-UP Edward Kuczera powiedział, że promocja prowadzona jest na szczeblu centralnym, wojewódzkim i okręgowym. Mamy mniej więcej policzone koszty, wiemy, ile wynosi koszt promocji prowadzonej na rzecz kandydatów na szczeblu Centralnym - wyjaśnił Kuczera.

Mówił, że sztaby okręgowe mają własny plan promocji; w jednych okręgach to sztab ma większy udział w wydatkach, a mniejszy kandydaci, a w innych odwrotnie.

Umieszczenie na liście wyborczej nic nie kosztuje - powiedział Kuczera. Zaznaczył jednak, że wokół osób mających już publiczne zaufanie łatwiej gromadzić gotowość do wsparcia finansowego. Dodał, że generalnie nie ma zasady wpłacania większych kwot przez kandydatów z pierwszych miejsc na listach.

Maciej Grabowski, szef biura prasowego Platformy Obywatelskiej, powiedział, że każdy kandydat ma indywidualnie określony limit wpłat i wydatków na kampanię. Każdy kandydat i każdy okręg wiedzą, ile pieniędzy mogą wydać - zaznaczył. (an)

komitetwyborczyfinansowanie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)