Trwa ładowanie...
d2op2wx

Jak opozycja może wygrać z PiS-em? Polacy podzieleni ws. wspólnej listy

Partie opozycyjne jednoczyły się przeciwko Prawu i Sprawiedliwości nie raz. Ich współpracę można było obserwować m.in. w grudniu, podczas protestów w Sejmie, czy przy okazji sprzeciwu wobec zmian w sądownictwie. Czy ugrupowania zdecydują się na poważniejszy krok - wspólny start w wyborach? Na odpowiedź musimy jeszcze trochę poczekać. Już teraz wiadomo jednak, co sądzą o tym Polacy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Pamiętamy okrzyk 'Zjednoczona opozycja' przed Pałacem Prezydenckim. Wiemy, że Polacy tego oczekują. Będziemy współpracować" - mówił w lipcu przewodniczący PO Grzegorz Schetyna
"Pamiętamy okrzyk 'Zjednoczona opozycja' przed Pałacem Prezydenckim. Wiemy, że Polacy tego oczekują. Będziemy współpracować" - mówił w lipcu przewodniczący PO Grzegorz Schetyna (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d2op2wx

Liczba zwolenników wspólnej listy opozycji nie różni się znacznie od odsetka osób jej przeciwnych - wynika z sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla serwisu rp.pl. Na pytanie, czy ugrupowania powinny wspólnie wystartować w najbliższych wyborach, 37,9 proc. pytanych odpowiedziało "tak". Przeciwnego zdania było 34,6 proc. respondentów.

Co więcej, 27,5 proc. badanych nie zajęło stanowiska w sprawie.

Okazuje się, że koncepcja zjednoczenia opozycji w wyborach ma więcej zwolenników wśród mężczyzn (40 proc.) i osób z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (47 proc.). Ich zdanie podzielają też osoby o dochodzie powyżej 5000 zł (49 proc.) oraz mieszkańcy miast do 20 tysięcy mieszkańców (50 proc.).

d2op2wx

Zobacz też: Schetyna kontra Petru

Badanie zostało przeprowadzone na próbie 800 Polaków.

PiS niezmiennie z największym poparciem

Nie tyle liczba zwolenników Prawa i Sprawiedliwości nie maleje, ale rośnie. Wyniki różnych sondaży to potwierdzają. W najnowszym badaniu CBOS to ugrupowanie ma aż 22 pkt. procentowe przewagi nad Platformą Obywatelską.

d2op2wx

W innym sondażu, przeprowadzonym w lipcu przez KANTAR Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 32 proc. respondentów zadeklarowało, że zagłosowałoby na wspólną listę PiS, Polski Razem i Solidarnej Polski. 23 procent ankietowanych wskazało Platformę Obywatelską.

Powodów do radości nie przysporzył PiS-owi jednak tajny sondaż z czerwca, wykonany na zlecenie partii rządzącej. Wynika z niego, że gdyby Platforma Obywatelska i Nowoczesna wystawiły wspólną listę w wyborach parlamentarnych, pokonałyby Prawo i Sprawiedliwość. Po połączeniu sił opozycja mogłaby liczyć na 40 proc. głosów wyborców, a PiS na 36 proc.

Źródło: rp.pl/WP

d2op2wx

Podziel się opinią

Share

d2op2wx

d2op2wx
Więcej tematów