Jak chronione jest zdrowie Putina? Wyciekły nowe informacje
Władimir Putin obawia się o swoje zdrowie, dlatego osoby, które mają kontakt z prezydentem Rosji, muszą zgodzić się na specjalne warunki. Obejmują one m.in. kwarantannę przed planowanym spotkaniem. Ludzie z kręgu Putina poddawani są też badaniom na grypę i gronkowca.
Ani inwazja na Ukrainę, ani cztery szczepienia przeciwko koronawirusowi i osłabienie pandemii COVID-19 nie zmieniły polityki Władimira Putina względem osób, z którymi się spotyka. Jak poinformował rosyjski serwis BBC, moskiewski dyktator nadal wymaga od ludzi ze swojego otoczenia kwarantanny przed spotkaniem.
Aby dostać się do "czystej strefy", codzienne setki osób przechodzą badania PCR na obecność koronawirusa. Sprawdza im się również poziom przeciwciał, a także dodatkowe badania - na grypę, gronkowca i inne choroby.
Jak chronione jest zdrowie Putina? Wyciekły nowe informacje
Przed Dniem Zwycięstwa, który w Moskwie hucznie obchodzony jest 9 maja, ok. 400 osób, w tym wielu wojennych weteranów, zostało poddanych dwutygodniowej izolacji w Moskwie. Tylko po to, aby mogli uścisnąć dłoń Putina i usiąść w jego pobliżu - twierdzi BBC.
Osoby z otoczenia Putina kwarantannę odbywają w dwóch hotelach w centrum Moskwy - pięciogwiazdkowym "Złotym Pierścieniu" i czterogwiazdkowym "Hotel President".
Informacje o ostrym rygorze stosowanym względem osób, które mają kontakt z Putinem, pojawiały się już w 2021 roku. Wówczas zrozumienie dla takich zasad było jednak większe, bo pandemia koronawirusa mocno dawała się we znaki ludzkości. Obecnie jest inaczej.
BBC twierdzi, że obecnie Putin częściej podróżuje i przemieszcza się w różne miejsca, ale osoby mające z nim kontakt nadal muszą godzić się na kwarantannę. Jeśli prezydent Rosji wyrusza w podróż, to jego współpracownicy muszą się pogodzić z izolacją gdzieś w głębi kraju.
Kreml na wszelkie procedury bezpieczeństwa stosowane wokół otoczenia Putina miał wydać co najmniej 1,5 mld rubli. Współpracownicy moskiewskiego dyktatora mają być też poddawani różnego rodzaju testom "dla potrzeb sanitarno-epidemiologicznych". Dane na ten temat przechowuje później kancelaria prezydenta.
Zgodnie z przepisami, które uchwalono w roku 2021, kwarantanna w Rosji wiąże się z wykonaniem dwóch badań krwi na obecność przeciwciał. Następnie podczas izolacji należy czterokrotnie w ciągu 12 dni poddać się testom PRC na koronawirusa. Dwunastego dnia dochodzi do kolejnego badania przeciwciał. Jeśli dana osoba otrzymała negatywne wyniki testów PCR i ma niski poziom przeciwciał, otrzymuje wstęp do "czystej strefy", czyli otoczenia Putina.
Po tym, jak przywódca Kremla przyjął szczepionkę przeciwko COVID-19, do przepisów dodano możliwość pobierania biomateriałów od osób przebywających na kwarantannie.
Rok na kwarantannie
Z informacji BBC wynika, że kancelaria Putina od początku pandemii koronawirusa zleciła różnego rodzaju klinikom w Moskwie badania i analizy warte ok. 200 mln rubli.
W ostatnich miesiącach najwięcej środków wydano na badania pracowników załóg lotniczych, które obsługują loty z udziałem Putina. Tylko w maju 2022 roku specjalna jednostka lotnicza przeprowadziła 1376 wymazów pod kątem obecności koronawirusa i 98 próbek kału. Zleciła też 447 badań krwi na obecność przeciwciał.
Tak surowe zasady sprawiają, że część pracowników Kremla niemal cały rok spędza na kwarantannie. Z uzyskanych danych wynika, że personel kancelarii prezydenta i Federalnej Służby Bezpieczeństwa w roku 2021 spędził średnio ponad 150 dni w izolacji w pokojach jednoosobowych. Z tego powodu część ludzi z otoczenia Putina zaczęła mieć problemy rodzinne.
Czytaj także: