Jak będzie wyglądać Muzeum Sztuki Nowoczesnej?
O godzinie 17.00 odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Muzeum stanie u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej.
Rozstrzygnięcie konkursu na Muzeum Sztuki nowoczesnej jest wydarzeniem historycznym - uważa Anda Rottenberg, juror, a zarazem przewodnicząca Rady Programowej Muzeum. Od 1939 roku nie został w Polsce zbudowany ani jeden budynek przeznaczony na cele muzealne - powiedziała.
Usytuowanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie także próbą nadania rangi temu miejscu - dodała Rottenberg. Jak podkreśliła - od czasu zarzucenia pochodów pierwszomajowych stało się ono niechlujnym parkingiem, od którego miasto się odwróciło, a które się marnuje pomimo tego, że jest świetną lokalizacją na budynki użyteczności publicznej.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas Gali zorganizowanej przez Prezydenta m. st. Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Uroczystość odbędzie się w niedzielę (18 lutego) o godz. 17.00 w atrium budynku Fokus przy Al. Armii Ludowej 26. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli m. in. Kazimierz Ujazdowski Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz jego poprzednik i inicjator projektu Waldemar Dąbrowski.
Najlepszy projekt wybiorą Paweł Althamer, Christine Binswanger, Michał Borowski, Jacek Lenart, Daniel Libeskind, Bohdan Paczowski, prof. dr hab. Maria Poprzęcka, prof. dr hab. Andrzej Rottermund, Sir Nicholas Serota, Deyan Sudjic, Adam Szymczyk oraz Tadeusz Zielniewicz oraz Anda Rottenberg.
Oprócz projektu najlepszego, przyznane będą także druga i trzecia nagroda oraz 10 wyróżnień. Wszystkie nadesłane i nagrodzone projekty Muzeum Sztuki Nowoczesnej, będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w SARP-ie, od 24 lutego do 16 marca.