Trwa ładowanie...

Izraelskie samoloty zaatakowane

Armia libańska poinformowała o ostrzelaniu czterech samolotów izraelskich, które przeleciały na małej wysokości nad południowym Libanem.

Share
Izraelskie samoloty zaatakowane
Źródło: AFP, Fot: Yoav Lemmer
do55mlg

Agencja Reutera odnotowuje, że maszyny izraelskie często przelatują nad terytorium libańskim, natomiast nieczęsto zdarza się, że są tam ostrzeliwane. Reuters pisze też, że w opinii sił pokojowych ONZ w Libanie te izraelskie loty naruszają rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701, która zakończyła 34-dniową wojnę między Izraelem a Hezbollahem w 2006 roku.

Podczas tamtych działań wojennych lotnictwo izraelskie skutecznie atakowało opanowane przez Hezbollah południowe przedmieścia Bejrutu oraz miasta i wsie na południu Libanu.

do55mlg

Rezolucja nr 1701 łamie jednak również libański Hezbollah. Organizacja wbrew zapisom dokumentu ONZ twierdzi, że ma prawo posiadać broń przeciwlotniczą i używać jej przeciwko samolotom izraelskim, naruszającym libańską przestrzeń powietrzną.

10 grudnia parlament libański zatwierdził nowy rząd, który przystaje na utrzymanie arsenału przez Hezbollah. Głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym po raz kolejny pokazało, że Hezbollah wciąż będzie ignorować rezolucję ONZ wzywającą to ugrupowanie do rozbrojenia.

Prozachodnia koalicja premiera Saada Haririego dysponuje w parlamencie niewielką większością, ale zmuszona była sformować gabinet z radykalnym szyickim Hezbollahem, mogącym zablokować niemal każdą decyzję rządu.

do55mlg

Podziel się opinią

Share
do55mlg
do55mlg
Więcej tematów