Trwa ładowanie...

Izraelski MSZ nie chce nas na konferencji w Knesecie. Ale i tak przyjedziemy

Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska będzie uczestniczyła w konferencji międzynarodowej, która odbędzie się w izraelskim Knesecie. Przeciwko jej obecności zaprotestowała izraelska dyplomacja.

Share
Izraelski MSZ nie chce nas na konferencji w Knesecie. Ale i tak przyjedziemy
Źródło: PAP, fot: Jim Hollander
d4jk3kw

We wtorkowym spotkaniu wezmą udział przedstawiciele ok. 30 państw. Zaproszenie do polskiego przedstawiciela wystosowano jeszcze przez wybuchem kryzysu polsko-izraelskiego. Izraelski MSZ chciał, by je odwołać. Szef kancelarii Knesetu Albert Sacharowicz uznał jednak, że tego nie zrobi.

Nowelizacja ustawy o IPN wzbudziła w Izraelu duże kontrowersje. Izraelczycy obawiają się, że ofiary Polaków nie będą mogły swobodnie opowiadać o swoich przeżyciach. Jacek Sasin stwierdził w poniedziałek, że dopuszcza zmianę dokumentu jedynie w przypadku zakwestionowania go przez Trybunał Konstytucyjny.

Ustawa wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. W nowelizacji znalazły się także przepisy, które mają umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką.

Zobacz także: Mateusz Morawiecki o "żydowskich sprawcach". Przełamał tabu czy wyszedł na antysemitę?

Źródło: jpost.pl

d4jk3kw

Podziel się opinią

Share
d4jk3kw
d4jk3kw
Więcej tematów