Trwa ładowanie...
d28imz8

Izraelski dziennik o "pominięciu Żydów". "Polska kultura pamięci podbiła ostatni bastion"

"Prawicowy i nacjonalistyczny rząd Polski może świętować wielkie zwycięstwo" - uważa komentator "Haaretz". Zaznacza, że podczas uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej "Polacy zapomnieli o Żydach". "Polakom udało się przekonać Niemcy i USA do swojej narracji" - czytamy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Izraelski dziennik zaznacza, że podczas uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej pominięto wątek Żydów
Izraelski dziennik zaznacza, że podczas uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej pominięto wątek Żydów (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d28imz8

Korespondent izraelskiego dziennika "Haaretz" skomentował uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak zauważa prezydent Niemiec w swoim przemówieniu 1 września "przeprosił Polskę pomijając żydowskie ofiary". "Prawicowy i nacjonalistyczny rząd Polski może świętować wielkie zwycięstwo. W długiej wojnie o 'kulturę pamięci' zdobył ostatni bastion" - twierdzi.

Komentator przypomina, że "po uznaniu przez Izrael w 2018 r. polskiej narracji, która podkreśla cierpienia narodu polskiego i minimalizuje jego udział w powodowaniu cierpienia innemu narodowi - teraz Niemcy i Stany Zjednoczone również są przekonane o słuszności polskich twierdzeń" - pisze Ofer Adaret.

d28imz8

Dziennik podkreśla, że podczas przemówień wspominano o polskich ofiarach, a prezydent Niemiec przepraszał nawet Polaków. "Jednak Żydzi - grupa, która zapłaciła najwyższą cenę w czasie II wojny światowej - byli niemal całkowicie nieobecni w przemówieniach, zgromadzeniach, ceremoniach i marszach. Prezydent Andrzej Duda wspomniał o tym w jednym zdaniu" - zaznacza.

Zobacz także: „Die Welt” z okładką o II Wojnie Światowej. Jest też artykuł od Mateusza Morawieckiego

"Możliwe, że organizatorzy uroczystości i mówcy czuli, że kalendarz jest już pełen dni pamięci o żydowskim Holocauście i teraz nadszedł czas, aby zwrócić uwagę na cierpienia członków polskiego narodu" - twierdzi Adaret. Jako potwierdzenie przywołuje słowa ambasadora Polski w Niemczech Andrzeja Przyłębskiego, który mówił w ub. r., że "można by pomyśleć, że Hitler zajmował się głównie mordowaniem Żydów".

d28imz8

Izraelski dziennik twierdzi, że "trzeba być wściekłym, bo cierpienia Żydów nie wybrzmiały w czasie oficjalnych wydarzeń w Polsce i zostały 'połknięte' tak, jakby nigdy się nie wydarzyły". Komentator przypuszcza, że organizatorzy uroczystości nie chcieli "otwierać puszki Pandory". Całą sytuację określa mianem "wypaczenia historycznego", do którego Izrael również przyłożył rękę "utożsamiając antysemityzm z antypolskością".

Źródło: haaretz.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d28imz8

Podziel się opinią

Share

d28imz8

d28imz8
Więcej tematów