Trwa ładowanie...
davf1xk
zjazd

Izrael: zjazd partii pracy

Przewodniczący izraelskiej Partii Pracy Benjamin Eliezer powiedział na rozpoczętym w Tel Awiwie zjeździe tego ugrupowania, że dla Izraela priorytetowym celem jest powstanie państwa palestyńskiego. Dodał zarazem, że obecnie nie ma po stronie palestyńskiej partnerów politycznych, którzy mogliby ten proces kontynuować.

Share
davf1xk

W swoim przemówieniu programowym Benjamin Eliezer oświadczył, że konflikt z Palestyńczykami nie zostanie rozwiązany poprzez działania militarne, zaznaczył jednak, że w chwili obecnej nie ma mowy o wycofaniu się armii z Zachodniego Brzegu Jordanu.

Na zjeździe partii, który rozpoczął się w poniedziałek wieczorem, już doszło do politycznej potyczki między obozem Ben Eliezera a opozycją wewnątrzpartyjną, której przewodzi Haim Ramon. Działacze opozycyjni z lewicowego skrzydła partii chcą stworzyć alternatywny wobec polityki premiera Szarona - program rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Domagają się wycofania armii izraelskiej z Zachodniego Brzegu, wnioskują o opuszczenie przez partię rządu koalicji rządowej oraz dążą do przedterminowych wyborów na stanowisko lidera.

davf1xk

Prezydent Izraela Mosze Kacaw wezwał w wystąpieniu na zjeździe do zachowania rządu jedności narodowej, ze względu na interesy państwa.

Socjaldemokratyczna partia pracy jest głównym koalicjantem w rządzie jedności narodowej premiera Ariela Szarona, zdominowanym przez prawicę. Lider tego ugrupowania Benjamin Eliezer jest ministrem obrony, a weteran partii pracy Szymon Peres – szefem dyplomacji. Kilku innych polityków piastuje funkcje ministrów. (an)

davf1xk

Podziel się opinią

Share
davf1xk
davf1xk
Więcej tematów