Trwa ładowanie...

Izrael żegna Ariela Szarona

Były premier Izraela Ariel Szaron został pochowany na terenie rodzinnej posiadłości na skraju pustyni Negew. Pogrzeb miał charakter wojskowy. Wcześniej przedstawiciele władz Izraela i obcych państw pożegnali Szarona na uroczystości w Knesecie w Jerozolimie. W uroczystościach wzięli udział najważniejsi politycy, goście ze świata oraz setki Izraelczyków.

Share
Izrael żegna Ariela Szarona
Źródło: AFP, Fot: Gali Tibbon
d2hcl4l

Trumnę Szarona, owiniętą we flagę państwową, niosło ośmiu generałów izraelskich sił zbrojnych. Zmarły w sobotę w wieku 85 lat polityk spoczął, zgodnie z własnym życzeniem w grobie, gdzie pochowana jest jego żona - Lily.

Zgodnie z tradycją religii żydowskiej, synowie zmarłego - Omri i Galid - odmówili kadisz, czyli modlitwę za zmarłych. Mowę żałobną wygłosił szef sztabu generalnego generał Benny Ganc.

d2hcl4l

Wśród osobistości uczestniczących w pogrzebie był wiceprezydent USA Joe Biden i były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. Kilkaset osób z pewnej odległości śledziło uroczystość.

Uroczystości przed Knesetem

Wcześniej przedstawiciele władz izraelskich i zagranicznych delegacji oddali Szaronowi hołd podczas oficjalnych uroczystości pogrzebowych w izraelskim parlamencie.

Prezydent Izraela Szimon Peres mówił, że Szaron był niezwykłym politykiem i człowiekiem, który przede wszystkim pragnął pokoju w Izraelu. - Zawsze blokowałeś niebezpieczeństwa, ale nigdy nie opóźniałeś ważnych decyzji. Podejmowałeś je i zwyciężałeś. Odpoczywaj w pokoju Wielki Przywódco - powiedział prezydent.

Peres wspominał Szarona jako "przyjaciela, przywódcę i generała". Szaron stał się "żywą legendą" jako żołnierz, a jego marzeniem zawsze był pokój dla Izraela - mówił Peres.

d2hcl4l

Z kolei premier Izraela Benjamin Netanjahu mówił, że jego zmarły poprzednik niestrudzenie walczył o bezpieczeństwo kraju. - Nie zawsze zgadzałem się z Szaronem, a on nie zawsze zgadzał się ze mną. Ale gdy ja pracowałem w jego rządzie albo on w moim rządzie, działaliśmy razem dla dobra Izraela - stwierdził Netanjahu.

Netanjahu nazwał Szarona "jednym z największym generałów w historii narodu żydowskiego i izraelskich sił zbrojnych".

Zagraniczni goście

Wśród zagranicznych gości w uroczystościach pogrzebowych uczestniczy wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden - Bezpieczeństwo państwa Izrael i narodu żydowskiego było gwiazdą, która wskazywała (Szaronowi) drogę, to było jego dzieło życia - mówił wiceprezydent USA.

Wśród obecnych na uroczystości przedstawicieli obcych państw są także: szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier, premier Czech Jirzi Rusnok i b. premier Wlk. Brytanii Tony Blair. Delegacje przysłało 18 państw; Polskę reprezentuje minister obrony Tomasz Siemoniak.

d2hcl4l

Pogrzeb na terenie rodzinnej posiadłości

Ciało Szarona spoczęło na terenie prywatnej posiadłości rodziny zmarłego premiera - rancza Hawat Szikmim, na skraju pustyni Negew, około 10 km od granicy ze Strefą Gazy.

Izrael wzmocnił środki bezpieczeństwa na granicy. Ostrzegł też władze Strefy, by nie pozwoliły na ostrzał rakietowy z tego terytorium na Izrael podczas uroczystości.

Były premier zapadł w śpiączkę po udarze mózgu w 2006 roku, po którym lekarze nie spodziewali się jego powrotu do normalnego życia. Żołnierz i polityk prawicy, był weteranem izraelskiej sceny politycznej

Źródła: IAR, PAP

d2hcl4l

Podziel się opinią

Share
d2hcl4l
d2hcl4l
Więcej tematów