Wojna w IzraeluIzrael uderzył w Rafah. Biden dzwonił do Netanjahu

Izrael uderzył w Rafah. Biden dzwonił do Netanjahu

Izraelskie Siły Zbrojne zaatakowały w niedzielę w nocy miasto Rafah położone na południu Strefy Gazy. W tym rejonie przebywa ok. 1 mln uciekinierów z północy. Zginęło 13 osób. W niedzielę Biały Dom poinformował o kolejnej rozmowie telefonicznej prezydenta USA z premierem Izraela.

Izraelskie ataki na Strefę Gazy
Izraelskie ataki na Strefę Gazy
Źródło zdjęć: © TG
Mateusz Czmiel

29.04.2024 | aktual.: 29.04.2024 09:00

Międzynarodowe agencje informacyjne zwracają uwagę na fakt, że ataki izraelskiego lotnictwa na cele cywilne w Gazie i Rafah, gdzie obecnie przebywa ponad milion uchodźców z innych części Strefy Gazy, miały miejsce zaledwie kilka godzin przed zaplanowanym na poniedziałek spotkaniem w Kairze mediatorów z Kataru i Egiptu z przedstawicielami palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas. Spotkanie to ma na celu omówienie możliwości podpisania rozejmu z Izraelem.

Kluczowe uwolnienie zakładników

Agencja Reuters, powołując się na anonimowe źródła informuje, że propozycja izraelsko-palestyńskiego porozumienia pokojowego, wynegocjowana przy udziale Kataru, Egiptu i USA, obejmuje między innymi uwolnienie przez Hamas co najmniej 40 zakładników, zwolnienie z izraelskich więzień pewnej liczby Palestyńczyków oraz okresowe wstrzymanie działań wojennych w Strefie Gazy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W dalszej perspektywie mówi się o możliwości odblokowania przez Izrael pomocy humanitarnej dla ludności palestyńskiej, swobodzie poruszania między północnymi i południowymi rejonami Strefy oraz częściowym wycofaniu izraelskich wojsk.

W niedzielę Biały Dom poinformował o kolejnej rozmowie telefonicznej prezydenta USA, Joe Bidena, z premierem Izraela, Benjaminem Netanjahu. Biden podtrzymał swoje stanowisko sprzeciwiające się zapowiedzianej przez Izrael ofensywie na Rafah i wezwał do zwiększenia pomocy humanitarnej dla ludności palestyńskiej.

Zarówno Biden, jak i Netanjahu zgodzili się, że to na Hamasie spoczywa odpowiedzialność za wdrożenie propozycji pokojowych. W poniedziałek na Bliski Wschód udaje się szef dyplomacji USA, Antony Blinken.

Przerażający bilans ofiar

Pacyfikacja Strefy Gazy przez izraelskie siły zbrojne jest odpowiedzią na atak przeprowadzony przez bojówki Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku. W wyniku tego ataku zginęło 1200 osób, a 253 zostało porwanych i przetrzymywanych jako zakładnicy.

Palestyńskie źródła informują, że w wyniku izraelskiej ofensywy przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy straciło życie ponad 34 tys. cywilów, w większości kobiet i dzieci. Konflikt zmusił do ucieczki ponad 2,3 mln Palestyńczyków.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
gazastrefa gazyizrael
Wybrane dla Ciebie