Trwa ładowanie...
izrael
oprac. KAR
21-04-2024 16:41

Atak na Iran. Zniszczony "cel dużej wartości"

Izraelskie drony zaatakowały na terenie prowincji Isfahan w Iranie. Nowe informacje nt. skutków uderzenia przekazał Jarosław Kociszewski, ekspert zajmujący się sytuacją na Bliskim Wschodzie.

Atak na Iran. Zniszczony "cel dużej wartości"Atak na Iran. Zniszczony "cel dużej wartości"Źródło: East News, X
d2ao4s3
d2ao4s3

W nocy z czwartku na piątek doszło do ataku dronów na terenie prowincji Isfahan w Iranie. Znajdujące się w tym regionie obiekty nuklearne pozostały nienaruszone. Była to odpowiedź na atak Iranu na Izrael sprzed tygodnia, zneutralizowany przez obronę przeciwrakietową Izraela przy wsparciu zagranicznych sojuszników.

Jarosław Kociszewski poinformował w niedzielę w serwisie X, że podczas izraelskiego uderzenia zniszczony został radar systemu S-300.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wojna w Ukrainie a bezpieczeństwo Polski w Unii. "Trzeba dokonać wyboru"

"Chwilę zajęło, zanim pojawiły się dobrej jakości zdjęcia sprzed i po ataku" - czytamy. Ekspert zajmujący się sytuacją na Bliskim Wschodzie podkreślił, że S-300 to "cel dużej wartości, a sam atak i niesiona przez niego wiadomość o znaczeniu ogromnym".

d2ao4s3

"Skoro Izrael może zaatakować i zniszczyć serce zaawansowanego systemu obrony powietrznej bardzo ważnej i chronionej bazy głęboko w Iranie, to może uderzyć w każdy inny cel" - zaznaczył Kociszewski.

Izraelski pocisk "Rampage" użyty do ataku na Iran

Rakieta wystrzelona w nocy z czwartku na piątek prawdopodobnie przez Izrael w kierunku obiektu nuklearnego w Iranie była lokalnie opracowanym pociskiem powietrze-ziemia o nazwie "Rampage" - podał w niedzielę publiczny izraelski nadawca Kan.

Według izraelskiego nadawcy radiowo-telewizyjnego "Rampage" został zidentyfikowany na podstawie zdjęć, a także odpowiada rozmiarowi zniszczeń, spowodowanych atakiem.

d2ao4s3

Samosterująca rakieta o długości 4,7 m może poruszać się z prędkością naddźwiękową, co utrudnia jej wykrycie i przechwycenie przy użyciu systemów obrony powietrznej. Oficjalnie została zaprezentowana przez Izrael w 2018 roku, a po raz pierwszy użyta w warunkach bojowych w 2019 roku podczas nalotu w Syrii.

Według producentów, izraelskich firm Military Industries Systems i Israel Aerospace Industries, ważący ponad pół tony "Rampage" ma za zadanie penetrować i niszczyć obszary chronione, takie jak bunkry.

d2ao4s3

W sobotę dziennik "New York Times", powołując się na źródła z Iranu podał, że pocisk wystrzelony w kierunku obiektu nuklearnego w Iranie był wyposażony w technologię, która umożliwiła ominięcie irańskich systemów obrony przeciwrakietowej.

Informatorzy "NYT" ujawnili, że samolot, z którego wystrzelono pocisk, znajdował się "daleko od irańskiej i izraelskiej przestrzeni powietrznej".

Czytaj więcej:

Źródło: X/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ao4s3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2ao4s3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj