Trwa ładowanie...
d3sxbtp

Izrael stawia wojsko w stan podwyższonej gotowości

Premier Izraela Ehud Olmert
poinformował o postawieniu wojska w stan
podwyższonej gotowości w związku z planowaną dużą operacją w
Strefie Gazy przeciwko ekstremistom palestyńskim, którzy
uprowadzili izraelskiego żołnierza.

Share
d3sxbtp

Niech to będzie jasne: dosięgniemy ich wszystkich, gdzie by nie byli i oni o tym wiedzą - powiedział Olmert i dodał, że nikt z porywaczy nie może liczyć na bezkarność.

W niedzielę grupa bojowników palestyńskich z różnych ugrupowań zbrojnych przeprowadziła atak na izraelski posterunek wojskowy w pobliżu przejścia granicznego Kerem Szalom na południu Strefy Gazy.

Zbrojna palestyńska grupa Komitety Ludowego Ruchu Oporu przyznała się w poniedziałek do uprowadzenia izraelskiego żołnierza, 19- letniego kaprala Gilada Szalita podczas tego ataku, w którym dwóch innych żołnierzy izraelskich zginęło. Izrael dał porywaczom czas do wtorku na jego uwolnienie. Jeśli tego nie zrobią, zapowiedział akcję odwetową.

d3sxbtp

W uwolnienie żołnierza zaangażował się palestyński prezydent Mahmud Abbas. Przywódca Palestyńczyków wezwał społeczność międzynarodową do podjęcia działań, które zapobiegłyby dokonaniu przez Izrael agresji na wielką skalę przeciwko Strefie Gazy.

Do starań o uwolnienie żołnierza włączyła się Francja; okazało się, że Szalit ma także obywatelstwo francuskie. Zaangażowanie się dyplomatów francuskich potwierdziła rzeczniczka ambasady francuskiej w Izraelu Yael Avran.

d3sxbtp

Podziel się opinią

Share
d3sxbtp
d3sxbtp
Więcej tematów