ycipk-14a9b3

Izrael: Stany Zjednoczone likwidują konsulat dla Palestyńczyków

Stany Zjednoczone postanowiły zlikwidować konsulat dla Palestyńczyków w Jerozolimie i połączą go ze swoją ambasadą w Izraelu. Tę decyzję mocno krytykuje cała Autonomia Palestyńska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Palestyna mocno krytykuje decyzję o likwidacji konsulatu.
Palestyna mocno krytykuje decyzję o likwidacji konsulatu. (PAP/EPA)
ycipk-14a9b3

O likwidacji konsulatu poinformował sekretarz USA Mike Pompeo. - De facto konsulat był misją dyplomatyczną, ale połączenie ma tę misję usprawnić - powiedział.

Dodał też, że wcielenie konsulatu do ambasady ma znaczenie symboliczne. - To sygnał, że Ameryka uznaje prawo Izraela do kontrolowania Jerozolimy Wschodniej i Zachodniego Brzegu - mówił Pompeo.

Autonomia Palestyńska jest oburzona decyzją USA. Twierdzi, że konsulat będzie jedynie wydziałem ambasady do spraw palestyńskich, a Stany Zjednoczone na własne życzenie straciły kanał dyplomatyczny, który łączył je bezpośrednio z władzami Palestyny.

ycipk-14a9b3

Decyzja o połączeniu dwóch instytucji jest też motywowana wcześniejszym uznaniem Jerozolimy za stolicę Izraela przez Stany Zjednoczone. To znacząco pogorszyło i tak niezbyt dobre relacje na linii USA - Palestyna, ale teraz będą jeszcze gorsze.

90 krajów z całego świata nie uznaje Jerozolimy jako stolicy Izraela i swoje ambasady ma w Tel Awiwie. W maju tego roku Stany Zjednoczone przeniosły swoją ambasadę do Jerozolimy.

Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku. Tam znajdują się obecnie m.in. parlament i Sąd Najwyższy.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-14a9b3

ycipk-14a9b3
ycipk-14a9b3