Trwa ładowanie...
izrael

Izrael odwołał wizytę szefa polskiego BBN. Powodem ustawa o IPN

O zawieszeniu wizyty poinformował na Twitterze Ohad Nakash Kaynar z izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Powodem odwołania przyjazdu Pawła Solocha mają być zmiany w ustawie o IPN.

Share
Izrael odwołał wizytę szefa polskiego BBN. Powodem ustawa o IPN
Źródło: PAP, fot: Arek Markowicz
d1fxq5h

- "Ze względu na promowanie nowego polskiego prawa, mającego na celu ograniczenie debaty na temat Holokaustu, Izrael podjął decyzję o zawieszeniu planowanej wizyty szefa polskiego BBN" - napisał Kaynar.

Nowe zapisy w ustawie o IPN wprowadzają przepis, według którego każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

d1fxq5h

Izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że "Izrael kategorycznie sprzeciwia się« decyzji polskiego Senatu o przyjęciu znowelizowanej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej". W oświadczeniu dodano także, że "żadna ustawa nie zmieni historii".

Zmiany w polskim prawie odbiły się szerokim echem na świecie. Oprócz Iraela nowe zapisy w ustawie potępiła m.in Ukraina, a do ich zmiany wzywały także Stany Zjednoczone. Nowelizację ustawy o IPN krytykowały także zagraniczne media.

Zobacz też: Patryk Jaki: zbyt długo Polska była chłopcem do bicia

d1fxq5h

Podziel się opinią

Share
d1fxq5h
d1fxq5h
Więcej tematów