Trwa ładowanie...

Amerykańskie media o ustawie o IPN: niepotrzebna, głupia i obraźliwa

Dziennik "New York Times" apeluje o wycofanie nowelizacji ustawy o IPN. Gazeta twierdzi, że poprzez wprowadzone w niej zmiany, polskie władze próbują zniechęcić do prowadzenia badań na temat II Wojny Światowej i zafałszować historię Holokaustu.

Amerykańskie media o ustawie o IPN: niepotrzebna, głupia i obraźliwaŹródło: Agencja Gazeta
d4552eh
d4552eh

Gazeta podkreśla, że nowelizacja została przegłosowana w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Zdaniem "NYT" ustawa penalizuje jakiekolwiek sugestie dotyczącą współudziału państwa polskiego lub narodu polskiego w nazistowskiej maszynie śmierci.

- "Pomijając pytania o rolę Polaków w Holokauście, którą autorzy ustawy najwidoczniej chcą ukryć, czy nie wyrośliśmy już z takiego egoistycznego przybierania pozy wokół jednej z największych zbrodni w historii?" - pyta autor tekstu.

Gazeta podkreśla jednak, że kwestia obozów śmierci jest dla Polski bardzo drażliwa, a obok 3 mln Żydów zginęło w nich prawie 2 mln Polaków. "NYT" wspomniał również o tym, że "niektórzy Polacy próbowali pomagać Żydom i zostali uznani za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata".

Zobacz też: Sellin: sformułowanie "polskie obozy śmierci" traktujemy jako część kłamstwa oświęcimskiego

Polska jak ZSRR i Austria?

Gazeta nazywa nowelizację ustawy o IPN "rażącym i mrożącym krew w żyłach wysiłkiem rządu narodowców, prowadzącego ofensywę przeciw praworządności i swobodzie wypowiedzi". Autor tekstu twierdzi również, że nowe zapisy w polskim prawie mogą zniechęcić historyków do dociekania prawdy o Holokauście. - "Kto będzie ryzykował trzy lata więzienia, by dążyć do prawdy historycznej" - pyta retorycznie.

d4552eh

Dziennik przypomina także, że Polska nie jest pierwszym krajem, który próbuje "kształtować historię na swoją korzyść". Jako przykłady podobnego działania podaje ZSRR, który przez lata nie wspominał o Żydach, a jedynie o "ofiarach faszyzmu" oraz Austrię, która przedstawiała siebie jako "pierwszą ofiarę nazizmu", próbując uchylić się od współodpowiedzialności za jego zbrodnie.

Amerykański dziennik wskazuje, że w dniu przegłosowania nowelizacji, przywódca ważnej muzułmańskiej organizacji w Arabii Saudyjskiej, która jest znana z antyizraelskiej i antysemickiej polityki, nazwał Holokaust "jedną z największych zbrodni w historii ludzkości".

"New York Times" ma opinię gazety o profilu liberalno-lewicowym.

Źródło: polsatnews.pl

d4552eh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4552eh
Więcej tematów