ŚwiatIzrael. Nowy wariant koronawirusa

Izrael. Nowy wariant koronawirusa

Odkrycie nowego wariantu koronawirusa potwierdził we wtorek izraelski resort zdrowia. Co ważne, nie jest on bardziej zakaźny, jak było to w przypadku odmiany z Wielkiej Brytanii.

Izrael. Nowy wariant koronawirusa
Izrael. Nowy wariant koronawirusa
Źródło zdjęć: © Getty Images | Anadolu Agency
Marek Mikołajczyk

Informację o odkryciu nowego wariantu koronawirusa przekazali w niedzielę naukowcy z izraelskiego Centralnego Laboratorium Wirusologicznego. We wtorek potwierdziło to tamtejsze ministerstwo zdrowia. Nowy wariant nosi nazwę P681H i prawdopodobnie obecny jest w kraju od lipca 2020 roku.

Według oficjalnych statystyk nową mutacją zaraziło się dotychczas około 181 osób. Urzędnicy zaznaczają jednak, że liczba ta w rzeczywistości może być o wiele większa. Jak donosi Jerusalem Post, dominującym wariantem w Izraelu wciąż pozostaje brytyjski (B.1.1.7), który powoduje około 90 proc. wszystkich przypadków zakażeń.

Co istotne, izraelski szczep według badań nie jest groźniejszy od pierwotnego. Dostępne szczepionki również są skuteczne w walce z nową odmianą.

Sytuacja w Izraelu

Nowy wariant nie zmienił jednak sytuacji w Izraelu, gdzie trzecia fala pandemii nie jest zauważalna. Wszystko za sprawą odbywających się tam masowych szczepień.

W wydanym komunikacie izraelskiego ministerstwa zdrowia czytamy, że wariant został odkryty przy rutynowych badaniach i "nie ma to znaczenia klinicznego ani epidemiologicznego dla kraju".

W poniedziałek w Izraelu zdiagnozowano 356 nowych przypadków zakażeń. To najniższy taki wynik w tym kraju od czerwca ubiegłego roku. Ze wszystkich przeprowadzonych tego dnia testów tylko 0,9 proc. dało wynik pozytywny.

Życie w Izraelu powoli wraca do normalności. Dotychczas zaszczepiono tam prawie 60 proc. społeczeństwa, w tym 53 proc. dwoma dawkami. Takie wyniki powodują, że Izrael stał się światowym liderem w tym zakresie.

Restrykcje również są łagodzone. Izraelczycy zobowiązani są do zakrywania ust i nosa, ale mogą ponownie gromadzić się na zewnątrz, zjeść w restauracji, pójść na siłownię lub obejrzeć film w kinie. Decyzję w tej sprawie podjął premier Izraela Benjamin Netanjahu, któremu zależało, aby złagodzić maksymalnie reżim sanitarny przed Paschą (trwającą od soboty 27 marca).

Wielkanoc 2021. Będzie stan nadzwyczajny? Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel wyjaśnia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (613)