Izrael dostarczy Polsce broń najnowszej generacji
Zapowiada się strategiczne partnerstwo
wojskowe Polski i Izraela. W rozmowie telefonicznej z
premierem Donaldem Tuskiem izraelski minister obrony Ehud Barak
zapowiedział, że gotów jest zawrzeć z naszym krajem kontrakty na
dostawę broni najnowszej generacji. Takiej, którą przekazuje się
tylko najbardziej zaufanemu sojusznikowi - pisze "Dziennik".
11.04.2008 | aktual.: 11.04.2008 07:48
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/tusk-w-izraelu-6038637627761281g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/tusk-w-izraelu-6038637627761281g )
Tusk w Izraelu
Tusk przebywał w Izraelu od środy. Informacje dotyczące współpracy wojskowej są utrzymywane w najgłębszej tajemnicy. O tej sprawie mogę tylko powiedzieć, że Izrael to nasz strategiczny partner - mówi "Dziennikowi" szef Ministerstwa Obrony Narodowej Bogdan Klich. Dziennik "Haaretz", który ujawnił rozmowę Tuska z Barakiem, nie zawahał się zatytułować swojego artykułu "Towarzysze broni".
Izraelskie media są pod wrażeniem zapowiedzi szefa polskiego rządu, iż w razie konfrontacji z Iranem Jerozolima może liczyć na wsparcie Polski. Izraelczycy doszli do wniosku, że jesteśmy jednym z ich najważniejszych sojuszników w Europie - przyznaje wiceszef MSZ Ryszard Schnepf. Wymiernym tego skutkiem będzie współpraca wojskowa.
W przyszłym tygodniu do Jerozolimy poleci wiceszef MON Stanisław Komorowski. Ma rozmawiać, w jaki sposób Izrael może pomóc w modernizacji naszej armii. Oba kraje chcą też wymieniać się danymi wywiadu o zagrożeniu terrorystycznym. Szlak został już przetarty.
Współpracę wojskową zaproponował w trakcie rozmowy z Donaldem Tuskiem premier Ehud Olmert. Wskazał, że Izrael dysponuje najnowszymi rozwiązaniami wojskowymi. I podszedł z niezwykłą życzliwością do naszych postulatów - mówi rzeczniczka rządu Agnieszka Liszka.
Zdaniem proszących o zachowanie anonimowości źródeł dyplomatycznych Polska jest zainteresowana m.in. zakupem samolotów, które zaopatrują w paliwo myśliwce w locie, pociskami rakietowymi dla samolotów i czołgów, instalacją systemu patrolowania wybrzeża Bałtyku.
Rząd chce zacieśnić współpracę z Izraelem, bo w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, doświadczenia we współpracy offsetowej są dobre. Dokonaliśmy podsumowania i doszliśmy do wniosku, że jest to partner, który najpełniej wywiązuje się ze swoich zobowiązań - mówi wiceminister spraw zagranicznych Ryszard Schnepf.
Przykładowo koncern zbrojeniowy Rafael zbudował pod Radomiem fabrykę systemów rakietowych Spike, pomógł też w umocnieniu pancerzy pojazdów bojowych Rosomak, których nasze wojsko używa w Afganistanie. (PAP)