Trwa ładowanie...

Islandzko-niemiecki film zwyciężył w Karlowych Warach

Islandzko-niemiecki thriller
"Myrin" ("Jar City") w reżyserii Baltasara Kormakura zdobył nagrodę Kryształowego Globusa na 42. Międzynarodowym
Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.

Islandzko-niemiecki film zwyciężył w Karlowych WarachŹródło: AFP
d2hmkra
d2hmkra

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/festiwal-w-karlowych-warach-6038708575253633g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/festiwal-w-karlowych-warach-6038708575253633g )
Festiwal w Karlowych Warach

Na Islandii realizuje się pięć filmów w ciągu roku, z których trzy zostały tu pokazane- powiedział dziennikarzom rozradowany reżyser, gdy przewodniczący festiwalu Jirzi Bartoszka wręczał mu główną nagrodę. Intryga filmu "Myrin" zawiązana jest wokół niebezpieczeństw, jakie stwarza nieuczciwe wykorzystywanie informacji genetycznych.

d2hmkra

W uroczystości wręczenia nagród w wielkiej sali hotelu "Thermal" w Karlowych Warach wzięli udział premier Czech Mirek Topolanek, były prezydent Vaclav Havel oraz kardynał Miloslav Vlk.

Zrealizowany w 2006 roku rosyjski film "Prostyje wieszczi" ("Proste rzeczy") młodego reżysera Aleksieja Popogrebskiego, niezwykle realistyczny obraz współczesnej, postotalitarnej Rosji, otrzymał nagrody za grę aktorską i równolegle dwie inne nagrody - Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej (FIPRESCI) i jury ekumenicznego.

Norweg Bard Breien otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za film "Kunsten a tenke negativt" ("Sztuka myślenia negatywnego"). Jest to filmowy portret osób samotnych i pogrążonych w depresji. Twórca filmu, odbierając nagrodę z rąk jurorów, zażartował: pokazuje ona, że ludzie w Europie Środkowej są tak samo pogrążeni w depresji jak my.

Hiszpanka Elvira Minguez została wyróżniona nagrodą dla najlepszej aktorki za niezwykle subtelnie zarysowaną rolę w filmie "Pudor" ("Wstyd"), który wyreżyserowali bracia Tristan i David Ulloa.

d2hmkra

Australijczyk Michael James Rowland uzyskał wyróżnienie za film "Lucky Miles" ("Szczęśliwe mile"), który opowiada o pełnej niebezpieczeństw podróży grupy nielegalnych imigrantów lądujących na australijskim wybrzeżu.

Czeski film, "Vratne Lahve" ("Opakowania zwrotne", angielski tytuł "Empties") Jana Sveraka wygrał w plebiscycie publiczności na najlepszy scenariusz, który napisał Zdenek Sverak.

Za najlepszy film dokumentalny uznano "Artel" ("Spółdzielnia") Siergieja Łoznicy z Rosji. Specjalne wyróżnienie jury w tej kategorii przypadło filmowi "Problemat s komarite i drugi istorii" ("Problem z komarem i inne historie") bułgarskiego reżysera Andreja Paunowa.

d2hmkra

Jednym z najbardziej emocjonujących momentów końcowej gali festiwalowej było wręczenie Danny'emu DeVito Kryształowego Globusa za wkład jego pracy artystycznej w światową sztukę filmową. Gdy krucha i niepozorna sylwetka 63-letniego producenta, aktora i reżysera setki holywoodzkich filmów nakręconych od 1968 roku, pojawiła się na scenie, publiczność zgotowała mu długą owację na stojąco.

Wyraźnie wzruszony DeVito powiedział, nawiązując do jednej ze swych prywatnych pasji: uwielbiam realizować filmy, prawie tak samo jak piec ciasto.

Na festiwalu pokazano 250 filmów, z których dziewięć miało tu swą światową premierę, dziesięć - europejską, a 33 zostały po raz pierwszy pokazane za granicą.

Nagród nie zdobyły polskie filmy. W konkursie głównym o Kryształowy Globus startował "Plac Zbawiciela" Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze. W konkursie "East of the West" ("Na wschód od Zachodu") były dwie produkcje polskie - "Przebacz" Marka Stacharskiego oraz zrealizowana w koprodukcji z Niemcami "Nadzieja" Stanisława Muchy.

d2hmkra
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hmkra
Więcej tematów