ycipk-4i1hs5

Islamista to terrorysta, prawicowiec - "napastnik". To badanie wiele mówi

Muzułmańscy sprawcy zamachów są trzy razy częściej klasyfikowani jako terroryści niż ci motywowani skrajnie prawicową ideologią - wynika z analizy globalnych mediów. Tymczasem to ten drugi rodzaj terroryzmu jest na fali wznoszącej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brenton Tarrant w sądzie
Brenton Tarrant w sądzie (East News, Fot: Mark Mitchell)
ycipk-4i1hs5

Przeprowadzone przez pracownię Signal AI badanie potwierdza to, o czym mówili wcześniej komentatorzy: istnieje spora różnica w postrzeganiu zbrodni popełnianych przez islamistów i białych sprawców motywowanych rasistowską lub nacjonalistyczną ideologią.

W przypadkach ataków dżihadystów, światowe media bardzo często - w 78 proc. spraw - opisywały je jako zamachy terrorystyczne. Ale kiedy sprawcami byli faszyści, słowo "terroryzm" pojawiło się tylko w 27 proc. materiałów. Przedmiotem analizy było ponad 200 tys. artykułów w 80 językach na przestrzeni ostatnich 15 miesięcy.

Jak jednak zauważają autorzy badania, wyjątkiem był ostatni zamach na meczety w Nowej Zelandii przeprowadzony przez samozwańczego faszystę z Australii. Tu zdecydowana większość mediów sklasyfikowała czyn ekstremisty jako terroryzm. Co zrobiło różnicę?

ycipk-4i1hs5

Jak uważa analityk Ben Moore, kluczem była postawa nowozelandzkiej premier Jacindy Ardern, która jasno określiła sprawcę terrorystą. Tego samego nie zrobił natomiast amerykański prezydent Donald Trump po masakrze w Pittsburghu, gdzie inspirowany neonazistowską ideologią zabójca zamordował 11 osób modlących się w synagodze.

- Uważam, że politycy mogą grać ważną rolę w tym, jak kształtuje się narracja wokół tych wydarzeń - powiedział Moore cytowany przez brytyjski "The Independent".

Przeczytaj również: Prawicowi ekstremiści na fali. Planują zamachy, budują bomby

Fala prawicowego terroru

ycipk-4i1hs5

Choć zbrodnie fanatyków znacznie częściej określane są mianem terroryzmu, to właśnie ten typ jest obecnie najszybciej rosnącym zagrożeniem w świecie zachodnim. W ubiegłym roku rasistowscy fanatycy odpowiadali za wszystkie terrorystyczne incydenty w Stanach Zjednoczonych.

Według danych zawartych w raporcie Global Terrorism Index, w latach 2013-2017 miało miejsce 127 zamachów autorstwa prawicowych ekstremistów. Zginęło w nich 66 osób.

- Moim zdaniem prawicowy terroryzm należy traktować tak samo poważnie jak ten związany z radykalizmem islamskim – powiedział Wirtualnej Polsce Krzysztof Liedel, specjalista ds. terroryzmu z Collegium Civitas. – Ścigać i karać trzeba też tych, którzy upowszechniają propagandę. Ja nie widzę wielkiej różnicy między taktyką islamistów i prawicowych terrorystów - dodał.

Jak podkreśla Liedel, obie grupy stosują takie same metody. Tracący terytorium islamiści głoszą teraz ideę "atakuj i giń tam, gdzie żyjesz", co oznacza, że "samotne wilki" lub małe grupki terrorystów radykalizują się dzięki przekazowi w internecie i dokonują zamachów w swoich krajach albo wręcz w swoich miejscowościach. Podobne mechanizmy można zaobserwować wśród fanatyków prawicowych, którzy niekiedy ulegają wręcz autoradykalizacji dzięki treściom dostępnym w mediach społecznościowych.

ycipk-4i1hs5

Przeczytaj również: Zamach w synagodze w Pittsburghu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4i1hs5

ycipk-4i1hs5
ycipk-4i1hs5