Trwa ładowanie...

Islamiści w więzieniach izolowani od reszty osadzonych? Tego chce brytyjski rząd

• Brytyjski rząd zamierza utworzyć w więzieniach odizolowane oddziały dla dżihadystów
• Ma to zapobiec radykalizowaniu się innych osadzonych
• Jak stwierdzono w opublikowanym niedawno raporcie, władze penitencjarne w Wielkiej Brytanii boją się oskarżeń o dyskryminację
• Na 147 więźniów, którzy pod koniec marca odbywali kary pozbawienia wolności za terroryzm, 137 zadeklarowało islam jako swoją religię

Share
Islamiści w więzieniach izolowani od reszty osadzonych? Tego chce brytyjski rząd
Źródło: AFP, Fot: Leon Neal
d1ftodx

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił zmiany w krajowym systemie więziennictwa, które zamierza wprowadzić w ramach skuteczniejszej walki z islamizmem. W zakładach karnych mają zostać utworzone odizolowane oddziały dla dżihadystów mogących radykalizować innych osadzonych.

Minister sprawiedliwości Liz Truss zapowiedziała ponadto bardziej rygorystyczne weryfikowanie muzułmańskich duchownych sprawujących posługę w więzieniach oraz usunięcie ekstremistycznej literatury z bibliotek zakładów karnych. Więźniowie zachowujący się "w sposób prowokacyjny" nie będą też brali udziału w piątkowych modłach.

d1ftodx

Plany zreformowania systemu więziennictwa to reakcja brytyjskiego rządu na opublikowany właśnie raport. Wynika z niego, że "wrażliwość kulturowa" władz penitencjarnych wobec muzułmańskich więźniów poszła za daleko i utrudnia "skuteczne przeciwstawianie się radykalnym poglądom", ponieważ przedstawiciele władz boją się oskarżeń o dyskryminację.

Instytucji odpowiadającej za zarządzanie więzieniami w Anglii i Walii (National Offender Management Service) "daleko do skuteczności, jeśli chodzi o rozumienie i właściwe reagowanie na oczywiste zagrożenie płynące ze strony islamskiego ekstremizmu" - podkreślono w dokumencie.

Jednym z najważniejszych postulatów raportu jest wydzielenie w więzieniach o zaostrzonym rygorze specjalnych, fizycznie oddzielonych od reszty budynków oddziałów. Przetrzymywani w nich byliby tylko islamiści, w przypadku których zachodzi największe prawdopodobieństwo, że mogą radykalizować pozostałych więźniów.

"W więzieniu musi być porządek, kontrola, stabilność i przywództwo. Bez tych fundamentów z łatwością rozwija się ekstremizm i zawodzi resocjalizacja (osadzonych)" - zaznaczył autor raportu, były szef systemu penitencjarnego Ian Acheson.

d1ftodx

Krytycy ogłoszonych zmian wskazują, że mogą one uczynić z więzionych islamistów swego rodzaju bohaterów w oczach innych osadzonych, a także doprowadzą one do zgromadzenia znacznej liczby szczególnie niebezpiecznych więźniów w kilku zaledwie zakładach karnych.

Publikacja raportu nastąpiła kilka dni po ujawnieniu, że działający w Wielkiej Brytanii radykalny imam Anjem Choudary został uznany za winnego wspierania Państwa Islamskiego (IS) i nawoływania do składania przysięgi na wierność przywódcy tego ugrupowania. Zrodziło to obawy, że imam, który we wrześniu usłyszy wymiar kary, podczas pobytu w więzieniu będzie mógł radykalizować innych - przypomina BBC.

W więzieniach w Anglii i Walii pod koniec czerwca przebywało ponad 12,6 tys. muzułmanów. W 2006 roku było ich ok. 8,2 tys. Na 147 więźniów, którzy pod koniec marca odbywali kary pozbawienia wolności za przestępstwa związane z terroryzmem, aż 137 zadeklarowało islam jako swoją religię - pisze agencja AP.

d1ftodx

Podziel się opinią

Share
d1ftodx
d1ftodx
Więcej tematów