Trwa ładowanie...
d1juvxk

"Irreligia" - polska "sztuka" w Brukseli


Wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej z domalowanymi wąsami, mężczyźni obsikujący Chrystusa, figura Matki Boskiej na bruku, przygnieciona wielkimi pęcherzami wypełnionymi wodą - takie m.in. dzieła zobaczyć można na trwającej w Brukseli wystawie polskiej sztuki niesakralnej XIX wieku
"Irreligia".

Share
d1juvxk

Przeciwko wystawie protestuje Krzysztof Skotnicki ze Stowarzyszenia Polsko-Belgijskiego. "Irreligię" określa jako bulwersujące próby ośmieszenia polskiej kultury w Brukseli.

- Trudno jest zrozumieć zamysł autorów wystawy, która bez cienia wątpliwości jest dziełem zamierzonym, aby ośmieszyć wartości już nie tylko kultury polskiej, ale i wartości chrześcijańskie. Kim są ci wszyscy ludzie, którym tak bardzo zależy na sponiewieraniu, ośmieszeniu i upodleniu wartości, które dla tak wielu z nas przedstawiają świętość?! - oburza się Skotnicki.

Kuratorami wystawy są Wodek Majewski, dyrektor ATELIER 340 w Brukseli i Kazimierz Piotrowski, dyrektor warszawskiej Królikarni, oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie. Przedsięwzięcie sponsorują wydział kultury przy gminie miasta Bruksela, Wspólnota Frankofońska i kilka belgijskich przedsiębiorstw.

Jak informuje Skotnicki, Majewski starał się, aby jego wystawa, mająca potrwać do stycznia przyszłego roku, była częścią trwającego festiwalu "Europalia-Polska". Propozycję tę odrzuciła ambasada polska w Belgii. (pat)

d1juvxk

Podziel się opinią

Share
d1juvxk
d1juvxk
Więcej tematów