ŚwiatIran zamontuje wirówki do paliwa atomowego

Iran zamontuje wirówki do paliwa atomowego

Iran zamierza zamontować 50 tys. wirówek w swym ośrodku jądrowym w Natanz - zapowiedział Gholam-Reza Aghazadeh, szef Irańskiej Agencji Atomowej. Potwierdzałoby to produkcję na skalę przemysłową wzbogaconego paliwa atomowego.

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/iranski-program-atomowy-6038715916006529g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/iranski-program-atomowy-6038715916006529g )
Irański program atomowy

Aghazadeh, cytowany przez agencję IRNA, nie przedstawił konkretnego terminu instalacji wirówek.

Prezydent Mahmud Ahmadineżad, występując na zgromadzeniu w głównym ośrodku atomowym kraju w Natanz, zakomunikował, że Iran zaczął już wzbogacać paliwo jądrowe na skalę przemysłową.

Towarzyszący prezydentowi przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu Ali Laridżani, który jest też głównym irańskim negocjatorem ds. nuklearnych, podał, że w Natanz podłączono już 3 tys. wirówek.

Zdaniem amerykańskich ekspertów, teoretycznie zainstalowanie 3 tys. wirówek - dziesięciokrotnie więcej niż miało działać w Natanz do tej pory - może służyć do wyprodukowania wzbogaconego uranu w ilości, wystarczającej do budowy bomby atomowej w ciągu roku.

Cytowany przez agencję Associated Press amerykański ekspert Michael Levi wątpi jednak, by Iran dysponował taką liczbą czynnych wirówek. Według niego podawane w tych dniach w Teheranie informacje są przede wszystkim chwytem propagandowym, adresowanym do irańskiego społeczeństwa, głównie w celu umocnienia pozycji Ahmadineżada.

Waszyngton zareagował natychmiast na oświadczenie irańskie, twierdząc, że to kolejny sygnał, iż Iran przeciwstawia się społeczności międzynarodowej. To zaś uzasadnia drogę sankcji przyjętych wobec Teheranu przez Radę Bezpieczeństwa.

Pod koniec marca Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie przyjęła rezolucję zaostrzającą sankcje nałożone na Iran w grudniu zeszłego roku w związku z odmową wstrzymania procesów wzbogacania uranu przez ten kraj.

Iran utrzymuje, że zamierza wykorzystywać energię atomową do celów pokojowych, co jest dozwolone w ramach układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), którego Teheran jest sygnatariuszem.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)