Iran wyśle na orbitę "żywą istotę"
Naukowcy irańscy pracują nad nowym kosmicznym projektem - wysłania na orbitę okołoziemską "żywej istoty". Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych w Teheranie prof. Mohsen Bahrami poinformował, że na razie ukończono szkic kapsuły, w której umieszczone zostanie nieznane na razie zwierzątko.
Kapsułę dostarczy na orbitę rakieta Safir (Wysłannik), która wystrzeliła już w przestrzeń kosmiczną w kwietniu br. satelitę badawczego Omid (Nadzieja). Jego start odbył się z okazji 30. rocznicy rewolucji islamskiej. Omid dokonał około 700 obrotów wokół Ziemi, wysyłał i odbierał informacje ze stacji naziemnych, po czym spłonął w gęstych warstwach atmosfery.
Rakieta Safir - przystosowana do wystrzeliwania aparatów kosmicznych to model zmodernizowanej rakiety bojowej Szehab-3M - jest w stanie przenosić ładunek o masie 100-150 kilogramów na odległość 3 tysięcy kilometrów.
Bahrami powiedział, że do końca tego roku Iran zamierza wprowadzić na orbity okołoziemskie kilka satelitów, przeznaczonych dla potrzeb służby meteorologicznej i ochrony przyrody, a także badań i obserwacji naukowych. Dodał, że naukowcy irańscy "nie rezygnują z marzenia przygotowania lotu w kosmos z udziałem astronautów". Przyznał jednak, że jest to "sprawa przyszłości".