Trwa ładowanie...
ycipk-hivdtp

Iran wstrzymał rozbudowę potencjału wzbogacania uranu. Nie ma materiału na bombę atomową

Iran praktycznie wstrzymał w ciągu minionych trzech miesięcy rozbudowę swych instalacji do wzbogacania uranu - poinformowała w raporcie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ośrodek nuklearny w Fordo w Iranie - zdjęcie satelitarne z 2009 roku
Ośrodek nuklearny w Fordo w Iranie - zdjęcie satelitarne z 2009 roku (AFP, Fot: Digital Globe)
ycipk-hivdtp

Irańskie zapasy wyżej wzbogaconego uranu - uważnie obserwowane przez Zachód i Izrael, podejrzewające Teheran o prace nad bronią nuklearną - zwiększyły się od sierpnia o około pięć proc. - do 196 kilogramów.

Reuters podkreśla, że zapasy te są wciąż mniejsze niż 250 kg, niezbędne do skonstruowania bomby atomowej (po dalszym wzbogaceniu).

Iran: to program cywilny

ycipk-hivdtp

Jest to pierwszy raport MAEA ws. irańskiego programu nuklearnego od czasu, gdy w sierpniu prezydentem Iranu został uważany za umiarkowanego polityka Hasan Rowhani.

Iran odrzuca oskarżenia Zachodu i zapewnia, że jego program nuklearny służy wyłącznie celom cywilnym.

Zakończone 9 bm. w Genewie rozmowy pomiędzy Iranem a tzw. grupą 5+1 (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) nie przyniosły tymczasowego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

W poniedziałek Iran i MAEA zawarły porozumienie, na mocy którego Teheran zapewni w ciągu trzech miesięcy inspektorom ONZ "kontrolowany dostęp" do kopalni uranu i zakładu produkcji ciężkiej wody.

ycipk-hivdtp
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-hivdtp

ycipk-hivdtp
ycipk-hivdtp