Iran wstrzyma wzbogacanie uranu
Iran wstrzyma z dniem 22 listopada br. wzbogacanie uranu w ramach porozumienia osiągniętego w trakcie negocjacji z trzema największymi państwami Unii Europejskiej: Wielką Brytanią, Francją i Niemcami - poinformował główny irański negocjator ds. nuklearnych Hasan Rohani.
15.11.2004 | aktual.: 15.11.2004 15:50
Rohani liczy, że w tej sytuacji Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podejmie dyskusję o zdjęciu sprawy irańskiego programu atomowego z porządku swych obrad.
Irański negocjator dał jednocześnie do zrozumienia, że Teheran nie zrezygnował z opanowania pełnego jądrowego cyklu paliwowego, którego częścią jest także wzbogacanie uranu. W jego przekonaniu, państwa europejskiego podzielają to założenie. Nie będzie problemu, jeśli Iran zechce rozpocząć wzbogacanie uranu. Na podstawie obecnego porozumienia Europejczycy poprą Iran w jego dążeniu do członkostwa klubu pełnego cyklu paliwowego - powiedział.
Iran "dobrowolnie" godzi się zawiesić wszelką działalność w zakresie wzbogacania i przetwarzania uranu na czas negocjacji nad długofalowym porozumieniem Z UE, gwarantującym cywilny charakter irańskiego programu - głosi ujawniony w poniedziałek w Teheranie tekst obecnego porozumienia z Unią.
Zawieszenie takie w toku toczących się negocjacji z UE ma "zasadnicze znaczenie dla kontynuowania procesu jako całości" - czytamy. Przyszłe długofalowe porozumienie UE-Iran "stworzy obiektywne gwarancje, że program nuklearny służy wyłącznie celom pokojowym". Dostarczy też - czytamy - "mocnych gwarancji w kwestiach współpracy nuklearnej, technologicznej i gospodarczej, a także dotyczących bezpieczeństwa".
Deklaracja Iranu o zawieszeniu działań mogących prowadzić do produkcji broni nuklearnej wydaje się spełniać żądania Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, pozostają jednak wątpliwości co do charakteru tajnych poczynań nuklearnych Teheranu - wynika z poufnego raportu MAEA, w którego posiadanie weszła w poniedziałek agencja Reutera.
W raporcie przyznaje się, że wszystkie materiały nuklearne, jakie zadeklarował w ubiegłym roku Iran, zostały rozliczone, w związku z czym MAEA "może powiedzieć, że materiały te nie zostały wykorzystane do zakazanych celów [produkcji broni]." Jednocześnie Agencja nie wyklucza do końca prowadzenia przez Iran "tajnego programu nuklearnego", podkreślając, iż nie jest w stanie stwierdzić, że "nie ma niezadeklarowanych materiałów nuklearnych", które mogły być wykorzystane do produkcji broni atomowej.