ŚwiatIrak: samochód-pułapka wybuchł w Nadżafie

Irak: samochód-pułapka wybuchł w Nadżafie

124 osoby zginęły, a ponad 200 zostało rannych w piątkowym zamachu bombowym w mieście
Nadżaf w Iraku - podała amerykańska telewizja CNN, powołując się na najnowsze informacje ze szpitali, do których zwożono rannych. Nadżaf to święte miasto szyitów, leżące w polskie strefie stabilizacyjnej. Wśród ofiar zamachu jest przywódca Najwyższej Rady Rewolucji Islamskiej w Iraku (SCIRI) ajatollah Mohammad Bakir al-Hakim.

Irak: samochód-pułapka wybuchł w Nadżafie
Źródło zdjęć: © AFP

Samochód-pułapka wybuchł przed wejściem do meczetu, który jest najświętszym miejscem szyitów irackich. Do eksplozji doszło tuż po zakończeniu piątkowej modlitwy, gdy ludzie zaczęli wychodzić. Brama świątyni zawaliła się na tłum.

Obraz
© Chwila po wybuchu samochodu pułapki przed meczetem (fot. PAP/EPA)

Na razie wydobyto kilkanaście ciał, pod gruzami jednak pozostają jeszcze inne. Iracka policja próbuje wyciągać zwłoki spod ruin.

Wybuch zniszczył pięć samochodów, ich części fruwały w powietrzu na przeszło sto metrów.

Według źródeł zbliżonych do SCIRI, ajatollah zginął, gdy jego samochód wybuchł po piątkowej modlitwie w meczecie Alego w Nadżafie. "Ajatollah został męczennikiem wraz ze swymi ochroniarzami" - powiedział, płacząc, Mohsen Hakim, doradca polityczny Abdel Aziza Hakima, członka Rady Zarządzającej Iraku.

W poprzednim zamachu w Nadżafie, dokonanym 24 sierpnia, celem ataku był inny z liderów irackich szyitów, wielki ajatollah Mohammad Said Tabatabahi al-Hakim. W eksplozji przed domem ajatollaha zginęli jego ochroniarze, on sam wyszedł bez szwanku.

Prezydenci Rosji Władimir Putin i Francji Jacques Chirac wypowiedzieli się w piątek, niezależnie od siebie, za możliwie najszybszym przekazaniem władzy w Iraku Irakijczykom. Putin wezwał w piątek ONZ, aby podejmowała decyzje, które w możliwie najkrótszym czasie pozwolą Irakijczykom sprawować władze na terytorium ich kraju i nad jego bogactwami.

Z kolei Chirac powiedział: "Przekazanie władzy i suwerenności samym Irakijczykom jest jedyną realistyczną opcją. Musi to zostać wprowadzone w życie niezwłocznie, w ramach procesu, który tylko Narody Zjednoczone mogą w pełni usankcjonować".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)