PolitykaIrak. Masowa mogiła ofiar IS

Irak. Masowa mogiła ofiar IS

Co najmniej 600 ciał znalazły irackie siły paramilitarne w zbiorowym grobie odkrytym na terenie więzienia koło Mosulu. Władze uważają, że są to szczątki ofiar pomordowanych przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego.

Irak. Masowa mogiła ofiar IS
Źródło zdjęć: © AFP | AHMAD AL-RUBAYE

Ciała należą do osób pomordowanych po zajęciu więzienia przez bojowników z IS w 2014 roku. Wśród ofiar islamistów były także kobiety.

Iracka armia poinformowała, że wśród oddziałów, którym udało się przejąć więzienie z rąk islamistów, była prorządowa szyicka grupa paramilitarna Haszed al-Szabi, wspierana przez Iran. Ugrupowanie nie poinformowało, w jaki sposób udało się konkretnie określić liczbę ciał znajdujących się w grobie.

Zginęły tam setki ludzi

W raporcie z 2015 roku ONZ informowała o śmierci ok. 600 mężczyzn, głównie szyitów, których zabili bojownicy IS w czerwcu 2014 roku, gdy przejęli kontrolę nad więzieniem. Dżihadyści wywieźli osadzonych ciężarówkami do wąwozu, gdzie dokonali ich egzekucji. Ocalali opowiadali, że udało im się przeżyć, ponieważ zakryły ich opadające na nich zwłoki zastrzelonych mężczyzn.

Ponadto, również w 2015 roku, iracka deputowana informowała o umieszczeniu w tym samym więzieniu 500 kobiet należących do mniejszości jazydzkiej. Ta zamieszkująca region Niniwy w Iraku mniejszość wyznaje synkretyczną religię powstałą z połączenia wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu. Państwo Islamskie traktuje jazydów jako odstępców od wiary zasługujących na śmierć.

Ludzie czekają na pomoc

W Mosulu trwają walki pomiędzy irackimi siłami a fanatykami islamskimi. Organizacje humanitarne alarmują, że sytuacja cywilów jest dramatyczna i szacują, że obecnie w zachodniej części miasta przebywa około 750 tys. ludzi. Według agencji AFP od początku kontrofensywy na zachodni Mosul uciekło stamtąd już ponad 28 tys. Irakijczyków.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża zaalarmował kilka dni temu, że pod miastem użyto broni chemicznej. Nie podano jednak, która ze stron konfliktu miała posłużyć się toksycznymi substancjami. Źródła ONZ podały później, że 12 osób, w tym kobiety i dzieci, zostało poddanych leczeniu po narażeniu na taką substancję. Miały pęcherze na skórze, zaczerwienienie oczu, podrażnienie, wymioty i kaszel.

Zdobyte mosty

Według informacji przekazanych przez irackich dowódców, armia kilka dni temu przejęła most Wolności na rzece Tygrys. To drugi spośród pięciu mostów w Mosulu, który wrócił pod kontrolę rządowego wojska. Przeprawy są zniszczone, ale żołnierze chcą je odbudować i tym samym zwiększyć swój potencjał w walkach z oddziałami IS.

Mosul, położony na północy Iraku, został zdobyty przez IS w 2014 roku i stał się bastionem tej ekstremistycznej sunnickiej organizacji zbrojnej. Irackie siły przejęły w styczniu wschodnią część Mosulu po około 100 dniach zaciętych walk, a 19 lutego rozpoczęły kontrofensywę na część zachodnią miasta.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)